header

امامزاده کمال، آرامگاهی در قلب ضیاآباد

فاصله از مرکز استان 69.3 ک.م فاصله از شهرستان قزوین 67.8 ک.م فاصله از شهر قزوین 67.8 ک.م

آدرس

(قزوین - قزوین - قزوین)


56 کیلومتری جاده قزوین همدان - روستای ضیاآباد

امام‌زاده‌ای مجذوب‌کننده در قلب روستای ضیاآبادِ استان قزوین وجود دارد که از ظاهری شکیل و ساده بهر‌مند بوده و نشانه‌ای بارز از فرهنگ اسلامی قرن نهم هجری قمری است. روستای ضیا‌آباد در 56 کیلومتری جاده قزوین-همدان واقع شده است و به راحتی می‌توان گفت که امام‌زاده کمال مهمترین میراث تاریخی این منطقه محسوب می‌شود.

امام‌زاده کمال از ظاهری تمام آجری بهره‌مند است که در قسمت بالای آن می‌توان یک گنبد مخروطی جذاب را مشاهده کرد که بر پایه‌ی دیوار عمودیِ تقریبا یک و نیم متری آن استوار است. داخل حرم ظاهر ساده‌ای دارد و تجملاتی را نمی‌توان در آن یافت. با این حال ظاهر شش ظلعی و همینطور طاق‌نماهای جذاب آن باعث شده است نمایی ویژه شکل بگیرد.

بر اساس شنیده‌ها به نظر می‌رسد این امام‌زاده‌ی ساده و شکیل، آرامگاه یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است و با توجه به معماری مستحکم آن و همینطور دقتی که در آجرچینی‌های آن انجام شده است، می‌توان نتیجه گرفت که در زمان ساخت بنا، احترام و توجه بسیاری برای آن صرف شده است. این بنای کم‌نظیر در سال 77 به آثار ملی ایران اضافه شده است و در دسترسِ بازدیدِ فرهنگ‌دوستان سرتاسر دنیا قرار دارد.


نویسنده

این جاذبه توسط علیرضا رزمجویی ثبت شده است

مشخصات

امامزاده کمال، آرامگاهی در قلب ضیاآباد

امتیاز کاربران به :

امامزاده کمال، آرامگاهی در قلب ضیاآباد

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)