یکی از میان وعده های سنتی و خوشمزه ایران زمین، شیرینی ترد و نازکی به نام پولکی است که از دیرباز در مهمانی ها و ضیافت ها حضور داشته است. این دردانه لذیذ به عنوان تنقلات سالم مورد استفاده قرار گرفته، آن را در طعم های مختلفی تهیه می نمایند. پولکی یکی از سوغاتی های محبوب و معروف اصفهان بوده که گردشگران و مسافران ضمن بازدید از جاهای دیدنی اصفهان، این سوغات را خریداری نموده، در وعده عصرانه یا در کنار چای مصرف می نمایند.

پولکی اصفهان - طرز تهیه

فرآیند تولید پولکی از نظر علمی

در صورتی که شکر را تا دمای ۱۶۰ درجه سیلسیوس حرارت دهید، تبدیل به ماده پخته شده ای می گردد که بسیار ترد و شکننده است.

نام قدیم این شیرینی خوش طعم، آبنبات پولکی است که در طی زمان به اختصار به پولکی معروف شده است. در صورتی که پولکی جویده نشود، ضرر آن نسبت به قند کمتر بوده، از لحاظ طعم و مزه نیز بسیار متنوع تر از قند می باشد.

پولکی را بصورت ساده یا طعم دار با استفاده از انواع میوه ها، مغزها و اسانس ها در طعم های مختلفی همچون: کنجدی، نارگیلی، پرتقالی، زرشک، مغز بادام، وانیلی، عسلی، گل محمدی، لیمویی (با لیمو ترش یا پودر لیمو عمانی)، زعفرانی، پسته ای، نعنایی و زنجبیلی تهیه می نمایند.

از بین مدل های مختلف پولکی، پولکی کنجدی بسیار محبوب وپرطرفدارتر می باشد.

خواص پولکی کنجدی

پولکی کنجدی، سرشار از کلسیم بوده که برای محافظت از استخوان ها و سلامت آنها خصوصا برای سالمندان و کودکان ضروری است. همچنین برای تقویت قوای جنسی بسیار مفید است.

پولکی کنجدی مملو از انواع ویتامین هایی همچون: E ،D ،F1، B و مواد مغذی ای همچون: منیزیم، آهن، اسیدهای چرب و .. بوده، برای رفع سودا در بدن و درمان مشکلات و سوزش معده بسیار مفید است. همچنین برای طول عمر بیشتر و افزایش وزن برای افراد لاغر اندام موثر است.

طرز تهیه پولکی کنجدی

این شیرینی را می توانید به دو مدل عسلی و سرکه ای تولید نمایید.

پولکی کنجدی سرکه ای

در دستور تهیه این نوع پولکی از سرکه سفید استفاده می شود.

مواد لازم برای تهیه پولکی کنجدی سرکه ای


سرکه سفید:  ۵ قاشق غذاخوری

شکر:  ۲۰۰ گرم

پودر هل: 1/4 قاشق چایخوری

آب:  ۱۰۰ میلی لیتر

طرز تهیه پولکی کنجدی سرکه ای


حال نوبت اضافه نمودن پودر هل و دانه های کنجد به مواد درون قابلمه است. حدود 5 دقیقه زمان دهید تا کنجدها بخوبی پخته شوند. هنگامی که مواد به قوام مناسبی رسید، حرارت گاز را خاموش نموده، با کمک قاشق از مواد، بر روی سینی استیل چرب شده به مقدار کم بصورت دایره ای شکل یا به اشکال مختلف بریزید. پس از آنکه کاملا سرد شدند می توانید براحتی و با کمک دست آنها را جدا نمایید.

پولکی کنجدی عسلی


مواد لازم برای تهیه پولکی کنجدی عسلی


کنجد: به مقدار لازم

عسل: 2 قاشق غذاخوری

کره: 2 قاشق غذاخوری

زعفران: به میزان دلخواه

 پولکی کنجدی مواد اولیه

طرز تهیه پولکی کنجدی عسلی


حال نوبت اضافه کردن دانه های کنجد است که مدتی در قابلمه و بر روی حرارت باشد، تا کاملا مغز پخت گردند. اکنون می توانید کف سینی استیل را کمی چرب نموده، مواد آماده شده را، با قاشق روی سینی بریزید. پس از طی مدت زمانی که پولکی های کنجدی سفت شدند، می توانید آنها را با دست و یا قاشق از کف سینی جدا نمایید.

تست آماده شدن پولکی کنجدی


نکات مهم طرز تهیه پولکی کنجدی


بهتر است در تهیه پولکی از کره استفاده نمایید زیرا طعم آن را بهتر می نماید البته امکان استفاده از روغن مایع را نیز دارید.

هنگام ریختن مواد بر روی سینی باید سرعت عمل داشته باشید تا مواد سفت نشود. در صورتی که سفت شد، دوباره بر روی حرارت قرار دهید تا کمی روان شود.

مدت زمان پخت پولکی کنجدی بسیار مهم است زیرا اگر مواد را خیلی زود از روی حرارت بردارید، پولکی ها چسبنده می شوند و اگر خیلی دیر بردارید، طعم آن تلخ شده و یا حتی ممکن است بسوزد. درجه حرارت نیز بسیار مهم است زیرا در صورتی که حرارت بالا باشد، پولکی ها ظاهر کریستالی پیدا می نماید.

سعی نمایید مواد خود را بسیار نازک بر روی سینی بریزید زیرا هرچه مواد نازکتر باشد، پولکی ها تردتر می شود.

مواد را حتما بر روی سینی استیل بریزید زیرا جدا کردن پولکی ها از ظروف شیشه ای مشکل بوده و ممکن است موجب شکستن آنها شود.

پولکی نارگیلی طرز تهیه

پولکی کنجدی آسان و راحت


مواد لازم برای تهیه پولکی کنجدی آسان و سریع


کنجد تفت داده شده: 2 قاشق غذاخوری

پودر هل: به مقدار لازم

طرز تهیه پولکی کنجدی آسان و راحت
منابع :

https://tripoiran.com/news.cfm?id=91

https://fr.irandestination.com/souvenirs-ispahan