استان یزد علاوه بر اینکه در زمره گردشگری از اهمیت بسیاری برخوردار است به خاطر سوغاتی های بی نظیری که دارد مورد توجه علاقه مندان زیادی قرار گرفته است. سوغاتی های یزد که به دو نوع خوردنی ها و صنایع دستی به بازار ارائه داده می شود دارای قدمت زیادی هستند که در گذشته نظیر آنها فقط در این استان وجود داشت اما این سوغاتی ها به خاطر محبوبیت بسیاری که در میان گردشگران پیدا کرده بود به شهرهای اطراف یزد نیز صادر شد. استان یزد که معروف ترین در زمره گردشگری است همه ساله گردشگران بسیاری را از داخل و خارج به خود جذب می کند این میزان بازدید از شهر یزد به بافت قدیمی و آثار تاریخی آن بازمی گردد که شکوه معماری و تمدن یزد را در عصرهای قبل به خوبی نشان می دهد که در میان سوغاتی های منحصر به فرد این استان را به یکی از قطب هاب مهم توریستی تبدیل کرده است.

از سوغاتی های مشهور و اعلای شهر یزد می توان به شیرینی های بی نظیر آن اشاره کرد که به چند نوع تقسیم می شوند و  با بهترین و خوشمزه ترین مواد غذایی تهیه می شوند که به معرفی تمامی آنها می پردازیم.
1- قطاب یزد
قطاب که شیرینی لذیذ می باشد از دو بخش لایه بیرونی و داخلی تشکیل می شود که برای پخت آن لایه بیرونی را از ترکیب آرد گندم ، شیر یا ماست و زرده تخم مرغ به دست می آورند وسپس در روغن زیاد سرخ می کنند و لایه داخلی را با پودر بادام، پودر قند و هل طعم می دهند و در نهایت این شیرینی معروف یزد پخته می شود.

2- باقوا سوغات یزد

باقلوای یزد که با سایر باقلواهای شهرهای دیگر کاملا متفاوت است از طعم و مزه ویژه ای برخوردار است که در اشکال لوزی، مربع و لوله ای و در طعم های مختلف پسته ای، نارگیلی و بادامی به بازار ارائه داده می شود.

باقوا سوغات یزد

3- پشمک یزد

از دیگر سوغاتی های شهر یزد که در زمره خوردنی ها قرار گرفته است پشمک مخصوص یزد است. پشمک که نوعی شیرینی حجیم دار شده است در طعم های مختلف میوه ای، قهوه، کاکائو و زعفران تهیه می شود.

4- حلوا ارده ارکان

حلوا که از دیگر سوغات های معروف شهر یزد است در شهرستان اردکان تولید می شود. آنچه در مورد حلوای یزد حائز اهمیت است تهیه آن به روش سنتی و دستی است که فاقد هرگونه مواد نگهدارنده است و طعم عالی و طبیعی را به حلوا می دهد.

پشمک سوغات یزد

5- کیک یزدی

یکی از شیرینی های پرطرفدار و اصیل استان یزد کیک یزدی می باشد که با تخم مرغ، شکر، روغن، آرد سفید، جوش شیرین، بکینگ پودر، شیر، هل و نمک میوه پخته می شود و معمولا در مراسمات مذهبی این شهر برای پذیرایی استفاده می شود.

کیک یزدی سوغات

6- شیرینی حاجی بادومی

این شیرینی که از پودر قند، روغن جامد، پودر هل، پودر پسته و مغز بادام تهیه می شود به شکل دایره ای پخته می شود و به خاطر محبوبیت زیادی که دارد به استانهای دیگر ایران نیز فرستاده می شود.

شیرینی حاجی بادومی

7- نان پنجره ای سوغاتی از یزد

این شیرینی محبوب که به دو نوع ساده و زعفرانی پخته می شود از طعم لذیذی برخوردار است و یکی از پر طرفدار ترین ها در استان یزد به شمار می رود.

نان پنجره ای سوغاتی از یزد

8- سوهان

سوهان استان یزد که در دو نوع آردی و خانی به بازار ارائه داده می شود از طعم و مزه های متفاوتی برخوردار است و یکی از خوشمزه ترین سوغاتی ها در استان یزد محسوب می شود.

سوهان یزد

9- لوز سوغاتی یزد

لوزها که در انواع بادام و نارگیل پخته می شود از طعم دل انگیز و ظاهر زیبایی برخوردار است و به شکل لوزی به بازار ارائه داده می شود.

10-ترمه

استان یزد علاوه بر شیرینی های خوشمزه ای که دارد هنرهایی دستی نیز دارد که در غالب سوغات مورد پسند گردشگران قرار گرفته است. یکی از این هنرها ترمه نام دارد که در حدود چهارصدسال سابقه دارد و شامل پارچه هایی با طرح های بته جقه، شاه عباسی و شاخ گوزنی می باشد که انواع مختلفی از قبیل شال بند، شال راه راه، شال اتابکی، شال محرمات، شال رضایی، کشمیری، یزدی و چارقدی دارد.

10- شعربافی استان یزد

این هنر زیبا که زمانی توسط بانوان این شهر انجام می شد زمانی پرطرفدارترین هنرهای استان یزد به شمار می رفت که اکنون به دست فراموشی سپرده شده است.

11- زیلو

یکی از هنرهای باستانی شهر یزد زیلو است که قدمت آن به قبل اسلام بازمی گردد و به عنوان زیرانداز تهیه می شود که برای ساخت آن از نخ پنبه در طرح های مختلف زلفک، هشت پر، بند رومی، رکنه دوزی و کلید  استفاده می شود.

12- انواع سفال و سرامیک

سفال که یکی از هنرهای دستی و قدیمی استان یزد به شمار می رود در دو نوع خاک رس و خاک کاشی ساخته می شود که با نقوش ماهی، خورشید، مرغ و ... تزئین می شود.

13- دارایی و شمد بافی

سوغات معروف یزد دارایی بافی یا ایکات نام دارد که قدمتی 800 ساله دارد و به خاطر خنکی و سبکی که دارد به عنوان رو انداز استفاده می شود. ایکات که پارچه ای از جنس نخ پنبه و ابریشم مصنوعی است از رنگ های قرمز، سبز، زرد در طرح های راه راه، ساده و چهارخانه برخوردار است.

دارایی و شمد بافی سوغات یزد

14- چادرشب

نام دیگر این هنر رخت خواب پیچ است که برای تهیه آن از پارچه های ضخیم با نقش و نگارهای رنگارنگ استفاده می شود و برای جابه جایی محصولات کشاورزی به کار گرفته می شود.

15- مس یزد

استان یزد که از تولید کنندگان اصلی مس به شمار می رود این هنر را به عنوان سوغات اصلی این شهر به بازار ارائه می دهد.

اگر شما هم در سفر به یزد از سوغات های فوق العاده ی این شهر خریداری کرده اید میتوانید با ثبت نظر تجربه ی خرید خود را با مخاطبان گردشگری 724 در میان بگذارید.

در پایان امیدواریم این مقاله به شما در خرید سوغات از شهر زیبای یزد کمک کرده باشد، در صورت سفر به شهر یزد میتوانید برای آشنایی با تمام جاذبه های این شهر مقاله ی جاهای دیدنی یزد در سایت گردشگری 724 را مطالعه بفرمائید.

منبع:

https://www.saadatrent.com/english/article/yazd-souvenirs-and-handicrafts

https://www.tappersia.com/category/yazd-souvenirs-handicrafts

https://www.mypersiancorner.com/5-souvenirs-to-buy-from-yazd