استان گیلان از هنرهای محصور کننده ای برخوردار است که از گذشتگان نسل به نسل به آیندگان رسیده است و امروزه به عنوان سوغات مخصوص این استان شناخته شده است. سوغات رشت به دو دسته خوردنی و صنایع دستی تقسیم می شود که نظیر آن در اسهیچ کجا وجود ندارد. رشت که بزرگترین شهر در اطراف دریای خزر است اوج شکوهش به زمان ساسانیان باز می گردد و از آن زمان تا کنون به یکی از خلاق ترین شهرها در زمینه خوراک شناسی تبدیل شده است. این استان علاوه بر سوغاتی مخصوصی که دارد از جاهای دیدنی رشت و جاذبه های تاریخی ، فرهنگی، گردشگری و طبیعی نیز برخوردار است و با داشتن آثار باستانی که قدمت بسیاری در طول تاریخ دارد همه روزه به خصوص درتعطیلات عید نوروز گردشگران بسیاری را از داخل و خارج به خود جذب می کند.

1-  رشته خشکار رشت

اولین و معروف ترین سوغاتی رشت رشته خشکار می باشد که برای تهیه آن از خمیر رشته، مغز خشکبار، هل و ادویه استفاده می شود. این سوغاتی خوشمزه که در ابتدا در خانه ها توسط بانوان پخته می شد هم اکنون نیز در قنادی های این استان نیز به فروش می رسد. رشته خشکار که معمولا به صورت تازه به مصرف می رسد در ماه رمضان به عنوان دسر سرو می شود.

2- نان برنجی شیرینی محبوب رشت

این شیرینی که به تیمیجان شهره است با تمامی شیرینی های نان برنجی سایر شهرها متفاوت است. این شیرینی که دایره ای شکل است با آرد برنج پخته می شود و همراه حلوای ارده به مصرف می رسد.

نان برنجی سوغات رشت

3- ماهی مخصوص رشت

ماهی سفید یکی از سوغاتی های درجه یک رشت است و در بین گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار است. این ماهی که معمولا از رودخانه سفید رود گیلان صید می شود تیغ زیادی دارد و به صورت کبابی و آب پز پخته می شود.

ماهی مخصوص رشت

4- برنج رشت

از سوغاتی های اعلای رشت برنج می باشد که به خاطر طعم و پخت بی نظری که دارد شهره تمام ایران شده است. رشت که عمده صارات برنج را دارد پر فروش ترین سوغاتی این به شمار می رود.

برنج سوغات رشت

5- چایی رشت

از محصولات منحصر به فرد رشت چایی می باشد که به خاطر طعم و رنگ مخصوص زبانزد کل ایران شده است.

6- زیتون و روغن زیتون رشت

از سوغاتی های دیگر رشت زیتون می باشد که در دو نوع سیاه و سبز کاشت می شود. زیتون که از خواص زیادی برخوراد است به صورت زیتون پرورده و روغن زیتون تولید می شود.

 زیتون و روغن زیتون رشت

7- پنیر سیاهمزگی سوغات رشت

پنیر یکی از مواد اصلی در غذاهای ایرانی محسوب می شود اما پنیر سیاهمزگی رشت با تمامی پنیرهای دنیا متفاوت است. این پنیر اعلا که در شفت تولید می شود بدون گرفتن خامه از شیر تهیه می شود که این امر چربی خاصی را به پنیر می دهد . لازم به ذکر است که پنیر سیاهمزگی تازه از پنیر سیاهمزگی کهنه ارزان تر است زیرا پنیر کهنه را برای ماندگاری بیشتر نمک سود می کنند.

پنیر سیاهمزگی رشت

8- رب انار سوغاتی رشت

سوغاتی خاص رشت رب انار است که در مزه های ترش و ملس تهیه می شود. رب انار که خواص درمانی دارد در اغلب غذاهای شمالی به کار گرفته می شود.

رب انار سوغات رشت

9- کلوچه فومن

سوغاتی دیگر رشت که محبوبیت زیادی دارد کلوچه فومن است. این کلوچه که با مغز گردو تهیه می شود خوشمزه ترین سوغاتی این استان را به خود اختصاص داده است.

کلوچه فومن

10- کوکی رشت

کوکی که از خوردنی های خوشمزه استان رشت می باشد با مغز گردو و کشمش پخته می شود .

کوکی سوغات رشت

صنایع دستی سوغاتی رشت

رشت علاوه بر خوردنی های خوشمزه ای که دارد از هنرهای دستی نیز برخوردار است. این هنرها که هر یک از زیبایی و اشکال متنوعی برخوردار هستند به عنوان سوغات اصلی رشت به فروش می رسد که در ادامه مطلب به معرفی آنها می پردازیم.

11- حصیر بافی رشت

کار اغلب مردم رشت حصیر بافی است . حصیر بافی که از گیاهان سوف و نی تهیه می شود برای ساخت محصولات حصیری همچون زیرانداز، ساک، سبد، حصیر و کلاه استفاده می شود.

 حصیر بافی رشت

13- چموش دوزی رشت

از هنرهای دیگر رشت که در غالت سوغاتی به فروش می رسد چموش دوزی است. چموش که نوعی کفش چرمی می باشد معمولا بندهای بلدی دارد که به دور پا پیچیده می شود و از رنگ های طبیعی برای رنگ کردن آنها استفاده می شود.

 چموش دوزی رشت

14- چادرشب بافی رشت

این سوغاتی زیبا در واقع پارچه ای 2 در 2 متر است که از رنگ های شاد و طرح های ویژه ای برخوردار است و به عنوان زیرانداز، سفره و جای نان به کار گرفته می شود. چادرشب که محبوبیت زیادی در بین گردشگران دارد با دستگاه پاچال بافته می شود.

 چادرشب بافی رشت

15- مرواربافی رشت

این هنر که با چوب های ترکه ساخته می شود برای تولید سبد، کاسه، ظرف میوه و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

 مرواربافی رشت

16- سایر سوغات رشت

 رشت که مهد تولید صنایع دستی است سوغاتی های دیگری از قبیل بامبو بافی، نمدمالی، خراطی، شال بافی، قالیبافی، سفالگری و بامبو بافی دارد.

 این جای دیدنی را ازدست ندهید.مقاله مربوط به پارک ملت رشت را مطالعه کنید!

در این مقاله سعی بر معرفی تک تک سوغات رشت شده است تا منجرب به آشنایی هر چه بیشتر گردشگران با رشت شود همچنین گردشگری 724  با ثبت تمامی جاذبه های این فرصت خوبی را به مسافران داده است تا علاوه بر آشنایی  با جاذبه های این استان، از لحظات خود نهایت لذت را ببرند.

کاربران عزیز میتوانند در بخش نظرات تجربیات خود را در سفر به رشت و سوغات این شهر با سایر به ارتباط بگذارند!

منبع:

https://www.welcometoiran.com/what-are-rasht-souvenirs