شیرینی های قزوین

شیرینی های قزوین که در زمره بهترین سوغات قزوین به شمار می رود از غنای بسیاری برخوردار است و این امکان را به مسافران میدهد تا علاوه بر بازدید از جاهای دیدنی قزوین از خوراکی ها و .... استفاده کنند. این شیرینی ها که به چند نوع تقسیم می شوند همه روزه به خصوص در ایام عید و مراسمات پخته می شود تا علاوه بر ساکنین این شهر گردشگران نیز از آنها بهره ببرند. استان قزوین که قدمت زیادی دارد در کتاب های تاریخی بارها نام آن ذکر شده است که این موضوع بر اهمیت این استان در طول تاریخ تاکید می کند که گویای تمدن و فرهنگ غنی آن می باشد به همین دلیل تمامی سوغاتی های این شهر که شامل خوردنی و صنایع دستی می شود دارای قدمت زیادی هستند که در این مقاله به معرفی تک تک آنها پرداخته می شود.

1- نان نازک قزوین

اولین و پرطرفدار ترین شیرینی استان قزوین نان نازک است که به چند نوع نازک پسته ای، نازک گردوئی و نازک بادامی تقسیم می شود.

نان نازک قزوین سوغات قزوین

2- نان برنجی قزوین

شیرینی نان برنجی به خاطر محبوبیت بسیاری که دارد تقریبا در تمامی شهرها پخته می شود ولی آنچه این شیرینی را در هر شهر متمایز می کند نوع پخت آن می باشد که با مزاج هر استان مطابقت دارد. شیرینی نان برنجی استان قزوین که در نوع خود منحصر به فرد است در دو نوع ساده و زعفرانی به بازار عرضه می شود و برای تهیه آن از آرد برنج، شکر، آرد گندم، تخم مرغ، گلاب و روغن استفاده می کنند.

 نان برنجی قزوین سوغات قزوین

3- نان چایی مخصوص قزوین

این شیرینی خوشمزه که در شهرهای دیگر هم پخته می شود به خاطر ابعاد کوچکی که دارد با سایر نان چایی های استان های دیگر کاملا متفاوت است. این شیرینی که معمولا در ماه رمضان ، عید و جشن ها پخته می شود در کنار چایی سرو می شود.

4- کیک شربتی قزوین

این شیرینی که همانند کیک پخته می شود ظاهر لوزی شکل دارد و از پسته و نارگیل برای تزئین آن استفاده می کنند اما آنچه منجرب به نام گذاری این اسم بر روی آن شده است مخلوط شکر، هل و گلاب است که به شکل شربت بعد از پخت بر روی آن ریخته می شود.

کیک شربتی قزوین - سوغات قزوین

5- نان بادامی استان قزوین

از شیرینی های بی نظیر این استان نان بادامی است که از دهه ها قبل تا کنون در زمره محبوب ترین شیرینی ها قرار گرفته است. شیرینی نان بادامی که از ساختار ساده تری نسبت به سایر شیرینی های این استان برخوردار است به دلیل استفاده از خلال بادام در ترکیب آن به این اسم شناخته شده است.

6- نان چرخی خوشمزه استان قزوین

همان طور که از اسم این شیرینی پیدا است با چرخ مخصوص تهیه می شود و برای تزئین بر روی آن از خلال پسته و تخم خرفه استفاده می شود.

 نان چرخی خوشمزه استان قزوین

7- باقلوای اعلای استان قزوین

شیرینی باقلوا که طعم لذیذی دارد در اکثر شهرها با توجه به ذائقه ساکنین هر شهر پخته می شود در استان قزوین نیز این شیرینی دلچسب طعم و مزه منحصر به فرد خودش را دارد و در سه نوع باقلوا پیچ، باقوا پرجمی و باقلوا گل رز پخته می شود و به بازار ارائه داده می شود تا مسافران و گردشگرانی که به این استان سفر می کنند از خوردن آن لذت ببرند.

8- نان قندی سوغات قزوین

از سوغاتی های خوشمزه استان قزوین شیرینی نان قندی است که ظاهر و طعم فوق العاده ای دارد این شیرینی که زمانی فقط در خانه پخته می شد امروزه به عنوان سوغاتی استان قزوین مورد استقبال گرم علاقه مندان قرار گرفته است. برای تهیه شیرینی نان قندی یک روز زمان لازم است تا خمیر آن به خوبی ورز داده شود و سپس این خمیرها را به شکل دایره ای در می آورند و روی آن ها را برش کوچکی می زنند تا بهتر پخته شود.

9- شیرینی اتابکی استان قزوین

این شیرینی که ظاهر زیبایی دارد طعم خوشمزه ای هم دارد که در اشکال مختلف و با تزئینات متفاوت پخته می شود. شیرینی اتابکی که به شیرینی ولیعهدی هم نامیده می شود به دلیل شکر کمی که در پخت آن استفاده می شود مورد پسند اکثر مردم قرار گرفته است.

 شیرینی اتابکی استان قزوین

10- نان اگردک قزوین

برای تهیه این نان از آرد، زردچوبه، دارچین ، شیر ،تخم مرغ و شکر استفاده می شود که در نهایت نانی خوشمزه پخته می شود. این نان که طعم بی نظیری دارد به یکی از نان های پرطرفدار این استان تبدیل شده است.

 نان اگردک قزوین

11- میوه های اعلای استان قزوین

استان قزوین که در تولید میوه پیشرو است با پرورش انگور، سیب، انار، زردآلو و زغال اخته عمده صادرات میوه را به خود اختصاص داده است. در بین تمامی این میوه ها می توان به زغال اخته اشاره کرد که سالانه در روستای هیر حدود 200تن کشت می شود.

 میوه های اعلای استان قزوین

12- خشکبار قزوین

از سوغاتی های دیگر استان قزوین خشکبار است که می توان به گردو، پسته، فندق و بادام اشاره کرد.

 خشکبار قزوین

13- پنیر کوزه ای سوغات  قزوین

از سوغاتی های معروف استان قزوین پنیر کوزه ای است که نظیر آن را فقط می توان در این استان پیدا کرد. برای تولید این پنیر آن را در کوزه می ریزند و برای مدتی در زیر خاک قرار می دهند این پنیر که در ابتدا از طعم ساده ای برخوردار بود بعد ها برای طعم دار کردن آن از زیره و سبزیجات استفاده شد. این پنیر که با تمامی پنیرهای کارخانه ای متفاوت است پرفروش ترین سوغاتی این استان را به خود اختصاص داده است و معمولا در بازار قزوین به فروش می رسد.

صنایع دستی قزوین
همان طور که می دانید استان قزوین از قدمت زیادی برخوردار است که می توان اصالت آمیخته با هنر این استان را در صنایع دستی آن مشاهده کرد .

14- فرش درجه یک قزوین

از هنرهای دیرینه استان قزوین فرش بافی بوده است که به خاطر طرح و رنگ بی نظیرش به یکی از سوغاتی های ناب این استان تبدیل شده است. فرش قزوین که از کیفیت بالایی برخوردار است امروزه در موزه ها و کلکسیون ها نگهداری می شود.

15- گلیم بافی ویژه قزوین

یکی دیگر از سوغاتی های مخصوص این استان گلیم بافی است که از دیرباز در رودبار الموت، رودبار شهرستان، ارداق و ضیا آباد بافته می شد. گلیم های استان قزوین طرح و رنگ های اعلایی دارند به همین دلیل به عنوان نفیس ترین سوغاتی این استان در نظر گرفته شده است که در طرح های شاه عباسی، ترنج و لچک به بازار عرضه می شود.

16- جاجیم بافی استان قزوین

این هنر که قدمت بسیاری دارد از طرح و رنگ های متفاوتی برخوردار است  و در گذشته اغلب برای پیچیدن رختخواب به کار گرفته می شد.

جاجیم بافی قزوین

17- نوار بافی استان قزوین

از سوغاتی های پرفروش استان قزوین نوار بافی است. این هنر که با نخ های ابریشمی در طرح های چشم بلبلی، مارپیچ، چشم خروسی و چشم چیر برخوردار است در  رودبار الموت و رودبار شهرستان تولید می شد. نوار بافی که به پن بافی نیز شهره است امروزه با نخ های نایلونی به بازار ارائه داده می شود.

18- موج بافی قزوین

از صنایع دستی استان قزوین می توان به موج بافی اشاره کرد. موج بافی که پارچه ی پشمی است به عنوان پتو، رو کرسی، سجاده، رختخواب و رو پشتی استفاده می شود.

19- گلابتون دوزی قزوین

از هنرهای دیرینه استان قزوین گلابتون دوزی است که برای تهیه آن مفتول های نازک طلایی و برنجی را در طرح های مختلف اسلیمی، گل ساعتی، گل ختایی و بته جقه تهیه می کنند و به عنوان جا قرآنی، سجاده، رویه بالش و پرده به کار می گیرند.

20- نم نم دوزی قزوین

همان طور که از نام این هنر پیدا است زمان زیادی برای تهیه آن لازم است به همین دلیل به نم نم دوزی شهره شده است . نم نم دوزی که با منجوق های فلزی صورت می گیرد زیباترین سوغاتی استان قزوین محسوب می شود.

 نم نم دوزی قزوین

21- گیوه دوزی مخصوص استان قزوین

انواع گیوه های قزوین به دو دسته گیوه با کفی پلاستیکی و گیوه با کفی چرم تقسیم می شود که در نوع خود نمونه بی نظیری هستند و نسبت به سایر گیوه های استان های دیگر از خصوصیات منحصر به فردی برخوردارند.

22- نقاشی پشت شیشه هنر دیرینه قزوین

این هنر که به دوران صفوی باز می گردد در زمره تاریخی ترین سوغاتی های این استان محسوب می شود که نمونه هایی از آن را می توان در موزه های این استان مشاهده کرد.

 نقاشی پشت شیشه هنر دیرینه قزوین

23- مشبک کاری فلزی در قزوین

قدمت این هنر که به دوران سلجوقیان باز می گردد متعلق به استان قزوین است. در مشبک کاری فلزی نقوشی را بر روی فلز طراحی می کنند سپس با اره مویی آن ها را برش می زنند تا برای تهیه آینه و شمعدان، گلدان و انواع ظرف ها به کار گرفته شود.

مشبک کاری قزوین

24- خوشنویسی در استان قزوین

استان قزوین با داشتن اساتید معروف خوشنویسی از جمله میرعماد حسنی قزوینی و میرمحمد حسین عماد الملک سیفی یکی از پیشتازان در عرصه خوشنویسی در کشور است که با ارائه آثار نفیس خوشنویسی به بازار  این هنر را به یکی از ارزشمند ترین سوغاتی این استان تبدیل کرده است.

خوشنویسی قزوین

در پایان امیدواریم این مقاله به آشنایی هر چه بیشتر مسافران عزیز با سوغات قزوین کمک کرده باشد همچنین گردشگران می توانند با مراجعه به سایت گردشگری 724 تمامی جاذبه های این استان را مطالعه کنند تا بدون هیچ وقفه ای از لحظه به لحظه سفرشان به استان قزوین بهره ببرند.

خوشحال میشیم نطرتان را با کاربران وبسایت گردشگری 724 در رابطه با سوغات قزوین و تجربه خود را به استراک بگذارید.

برای مطالعه بیشتر مقاله مربوط به جاهای دیدنی قزوین را مطالعه نمایید!

منبع:

https://www.tappersia.com/category/qazvin-souvenirs-handicrafts