استان کرمانشاه از هنرهای محصور کننده ای برخوردار است که از گذشتگان نسل به نسل به آیندگان رسیده است و امروزه به عنوان سوغات مخصوص این استان شناخته شده است. سوغات کرمانشاه به دو دسته خوردنی و صنایع دستی تقسیم می شود که نظیر آن در هیچ کجا وجود ندارد. این استان علاوه بر سوغاتی مخصوصی که دارد از جاذبه های تاریخی ، فرهنگی، گردشگری و طبیعی نیز برخوردار است و با داشتن آثار باستانی که قدمت بسیاری در طول تاریخ دارد همه روزه به خصوص درتعطیلات عید نوروز گردشگران بسیاری را از داخل و خارج به خود جذب می کند. برخی از این جاذبه ها که گویای تاریخ و فرهنگ کهن کرمانشاه می باشد قدمت چند صد ساله دارد که در زمره آثار به جای مانده از سده های قبل قرار گرفته اند.

1- نان برنجی کرمانشاه

این شیرینی لذیذ که قدمتی 150 ساله دارد در دو نوع ساده و زعفرانی تهیه می شود و یکی از محبوب ترین ها بین گردشگران به شمار می رود اگرچه به خاطر طعم فوق العاده ای که دارد در همه شهرها پخته می شود ولی شیرینی نان برنجی در کرمانشاه از طعم بی نظیری برخوردار است.

نان برنجی سوغات کرمانشاه

2-یوخه کرمانشاه

دومین سوغات مشهور استان کرمانشاه یوخه است که به کاک نیز شهره شده است . این شیرینی دلچسب که از چند لایه خمیر نازک ساخته می شود از پودر شکر و دارچین به عنوان طعم دهنده در آن استفاده می شود و به خاطر دیرینگی که این شیرینی از گذشته تا به امروز داشته است در فهرست میراث معنوی ایران به ثبت رسیده است.

یوخه سوغات کرمانشاه

3- نان خرمایی کرمانشاه

همان طور که از نام این شیرینی پیدا است برای پخت آن از خرما استفاده می شود. این شیرینی که معمولا در سراسر کرمانشاه به فروش می رسد به نان خانقی نیز شهره است.

نان خرمایی کرمانشاه

4- روغن حیوانی کرمانشاه

از سوغاتی های معروف استان کرمانشاه روغن حیوانی است که نام دیگر آن رون دان نیز می باشد. برای تهیه روغن حیوانی ابتدا از شیر گاو یا گوسفند ماست سپس دوغ را به دست می آورند و در نهایت آن را به روغن حیوانی تبدیل می کنند. این پروسه که هم زمان و هم زحمت زیادی را طلب می کند منجرب شده است روغن حیوانی نسبت به سایر سوغاتی های این استان قیمت بالاتری داشته باشد.

روغن حیوانی کرمانشاه

 

صنایع دستی استان کرمانشاه

هنر باستانی استان کرمانشاه که در غالب صنایع دستی به بازار عرضه داده می شود از سوغات پرفروش کرمانشاه به شمار می رود که به اقسام مختلف تقسیم می شود و هر یک از زیبایی مخصوصی برخوردار است و قدمت هر یک به صد سال قبل بازمی گردد.

5- قالی بافی کرمانشاه

از هنرهایی که در زمره صنایع دستی این استان به شمار می رود قالی بافی است. این هنر ارزشمند که از قدمت بسیاری برخوردار است معمولا با نقوش بازو بندی بافته می شود.

6- گلیم بافی کرمانشاه

از سوغاتی های معروف این استان گلیم بافی است که در انواع نقوش مرغابی، عروسک، قیچی، عمودی، قرقره، راه راه، گل مشرفی، گل ترمه، مار، لانه گنجشگ و درخت به بازار ارائه داده می شود تا مورد استقبال گرم گردشگران قرار گیرد.

جاجیم استان کرمانشاه

7- جاجیم استان کرمانشاه

جاجیم که یکی دیگر از سوغاتی های پر فروش استان کرمانشاه است در شهرهای اورامانات و ثلاث تهیه می شود و به عنوان لباسی گرم مورد استفاده قرار می گیرد.

8- موج بافی کرمانشاه

از صنایع دستی استان کرمانشاه موج بافی است که به پارچه های پشمی و طرح دار گفته می شود .این پارچه که رختخواب پیچ نیز نام دارد برای تهیه روانداز، رختخواب ، روکرسی و سجاده در طرح های چهارخانه، تخت قرمز، سیاه و سفید، شطرنجی و کشکولی تهیه می شود.

9- چیغ بافی سوغات کرمانشاه

یکی از هنرهای دیرینه استان کرمانشاه  چیغ بافی است که برای تهیه آن از پارچه های پشمی در طرح های زیبا استفاده می شود.

10- گیوه مخصوص استان کرمانشاه

از سوغاتی های معروف و پرطرفدار استان کرمانشاه گیوه است که برای تهیه آن از نخ ابریشم، نخ قالی و کفی  استفاده می کنند تا پنج نوع گیوه از جمله زیرپارچه ای، گیوه تخت چرمی، گیوه تخت آجیده، گیوه تخت لاستیکی و گیوه رویه ابریشمی را به بازار ارائه دهند این گیوه ها که از تنوع رنگ و مدل برخوردار هستند یکی از پرفروش ترین سوغاتی های کرمانشاه محسوب می شود.

گیوه سوغات مخصوص استان کرمانشاه

در پایان امیدواریم این مقاله به آشنایی هر چه بیشتر مسافران عزیز با سوغاتی های کرمانشاه کمک کرده باشد همچنین شما عزیز گردشگران می توانند با مراجعه به سایت گردشگری 724 تمامی جاذبه های این شهر زیبا را در مقاله جاهای دیدنی کرمانشاه  تا بدون هیچ وقفه ای از لحظه به لحظه سفرشان به استان زیبای کرمانشاه بهره ببرند.

منبع : 

https://www.welcometoiran.com/what-are-kermanshah-souvenirs

 

اگر شماهم تا بحال به این شهر زیبا سفر کرده اید لطفا تجربه ی خود از خرید سوغات کرمانشاه را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.