سوغاتی های کرمان که زبان زد تمامی مردم شده است شامل خوراکی ها و هنرهای با اصیل این شهر می شود که مورد استقبال گرم گردشگران قرار گرفته است. این استان با داشتن سوغاتی های مخصوص خود در کنار آثار باستانی و مکان های گردشگری به یکی از شهرهای مهم در جذب توریست تبدیل شده است که همه ساله بازدیدکنندگان بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب می کند. استان کرمان که از قدمت بسیار زیادی برخوردار است اوج شکوه آن به زمان هخامنشیان بازمی گردد و از آن زمان تا کنون آثار تاریخی بسیاری را در خود جای داده است که در میان تمامی آنها می توان به  7 اثر به ثبت رسیده در میراث جهانی یونسکو و بیش از 660 اثر به ثبت رسیده ملی اشاره کرد.

1- کلمپه کرمانی

اولین سوغاتی استان کرمان کلمپه است که نوعی کلوچه محسوب می شود. کلمپه که از طعم بی نظیری برخوردار است از خرما و گردو طعم دار شده با گلاب و هل در وسط آن استفاده می کنند و به عنوان تزئین روی آن را با پودر پسته و کنجد می پوشانند تا علاوه بر طعم فوق العاده ظاهر زیبایی نیز داشته باشد. اگرچه کلوچه کلمپه در شهرستان بم نیز رواج دارد ولی این کلوچه در استان کرمان  به خاطر نوع پخت و مواد اولیه آن کاملا با سایر کلمپه های استان های دیگر متمایز است.

سوغات کرمان کلمپه

2- قطاب کرمان

از شیرینی های معروف استان کرمان قطاب است که قدمت آن به زمان هخامنشیان باز می گردد و از دیر باز برای پخت آن از پسته و گردو به همراه خاک قند استفاده می کنند که نظر این مدل قطاب را فقط می توان در استان کرمان پیدا کرد.

3- کماچ سهن

از شیرینی های دیگر این استان کماج سهن می باشد که برای تهیه آن علاوه بر جوانه گندم از دارچین و زیره استفاده می کنند و با گیاهان دارویی نیز آن را غنی می کنند. این نوع شیرینی که در نمونه خود منحصر به فرد است کاملا با مواد طبیعی ساخته می شود و مورد مصرف تمام گروه های سنی نیز می باشد.

کماچ سهن سوغات

4- قوتو و قوات

از خوردنی های لذیذ استان کرمان قوتو و قوات می باشد که در زمره شیرینی به بازار عرضه می شود. قوتو و قوت که با انواع مغزهای گندم، جو، کنجد و انواع گیاهان داروئی تهیه می شود طعم دلچسب و ظاهر زیبایی دارد و برای مجالس مهمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

قوتو و قوات کرمان

5- فالوده کرمانی

فالوده که در روزهای گرم تابستان علاقه مندان خود را دارد با عرق نعنا و عرق بیدمشک تهیه می شود که بسیار طعم عالی دارد و با فالوده شیراز کاملا متفاوت است.

فالوده کرمانی سوغات

6- زیره ی سوغاتی کرمان

زیره که میوه ای گیاهی است به دو نوع سیاه و سبز کشت می شود و به عنوان ادویه در غذاهای ایرانی استفاده می شود. زیره یکی از محصولات کشاورزی اصلی استان کرمان است که به خاطر سختی در کاشت و برداشت آن به یکی از محصولات کشاورزی عشایر این منطقه تبدیل شده است.

زیره ی سوغاتی کرمان

7- پسته کرمان

از محصولات کشاورزی استان کرمان پسته است که بیش از 70 درصد صادرات را به خود اختصاص داده است.

پسته ی سوغاتی کرمان

8- گردو

پس از پسته گردو دومین محصول صادراتی استان کرمان است.

گردو سوغات کرمان

9- خرما سوغاتی کرمان

از مهم ترین محصولات کشاورزی استان کرمان خرما است که همانند سایر محصولات کشاورزی کشت می شود.

خرما سوغاتی کرمان

10- پته دوزی سوغات کرمان

این هنر که دیرینگی زیادی دارد اوج شکوه آن به زمان صفوی باز می گردد. پته دوزی که همان رودوزی است برای تهیه آن از نقش های کهن و سنتی استفاده می کنند.

پته دوزی سوغات کرمان

11- قالی

قالی کرمان که قدمت زیادی دارد به دوران صفوی باز می گردد که از همان موقع  به خاطر طرح ، رنگ  کیفیت و در نخ ها از شهرت زیادی برخوردار شده است و هم اکنون یکی از آن ها در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

12- گبر دوزی

گبردوزی یا زرتشتی دوزی که مربوط به زمان زرتشتیان می شود هنری زیبا است که از رنگ های سرخ، سفید و سبز برای تهیه آن استفاده می کنند.

13- گلیم شریکی پیچ

این گلیم زیبا که در روستای دارستان تولید می شود در سازمان ملل یونسکو به ثبت رسیده است و به عنوان یکی از صنایع دستی سوغات کرمان به سایر نقاط صادر می شود.

گلیم شریکی پیچ

14- آجیده دوزی

این هنر باستانی که به عنوان لایه دوزی و پنبه دوزی نیز شناخته می شود یکی از رودوزی های مشهور استان کرمان است که برای دوخت آن از نقش و نگارهای زیبا و برجسته استفاده می کنند.

آجیده دوزی سوغات

اگر شما هم در سفر به کرمان از سوغات های فوق العاده ی این شهر خریداری کرده اید میتوانید با ثبت نظر تجربه ی خرید خود را با مخاطبان گردشگری 724 در میان بگذارید.

در پایان امیدواریم این مقاله به شما در خرید سوغات از شهر زیبای کرمان کمک کرده باشد، در صورت سفر به شهر یزد میتوانید برای آشنایی با تمام جاذبه های این شهر مقاله ی جاهای دیدنی کرمان را مطالعه بفرمائید.

 

منبع مقاله:

https://www.saadatrent.com/english/article/kerman-souvenirs

https://travital.com/attraction/handicrafts-and-souvenirs-kerman

https://www.welcometoiran.com/what-are-kerman-souvenirs