کلات نادری یکی از جاهای دیدنی کلات در خراسان رضوی می باشد که در دل خود بخش عظیمی از تاریخ ایران را جای داده است و نشانگر شکوه و قدرت ایران در سلسله افشار است. کلات نادری که گواه پیروزی های آن زمان بوده است در میان کوه های صعب العبوری قرار گرفته است تا هرکسی امکان دسترسی را به کلات نادری نداشته باشد. کلات نادری علاوه بر اینکه  سندی را از گذشته در اختیار آیندگان قرار داده است از قدمت زیادی هم برخوردار است که این موضوع ارزش کلات نادری را دو چندان کرده است.

نمایی از بالای کلات نادری

کلات نادری کجاست؟

کلات نادری که یک اثر بی نظیری از معماری و سیاست سلسله ی افشاریه است در استان خراسان رضوی در شهرستان کلات در میان کوه های هزار مسجد واقع شده است. شهر کلات که از مسیر دسترسی سختی برخوردار بوده است از شمال به ترکمنستان، از جنوب به کوه هزار مسجد، از شرق به شهرستان سرخس و از غرب با شهرستان درگز هم جوار است.

جاهای دیدنی کلات نادری

کتیبه نادرشاه افشار:
یکی از جاهای تاریخی کلات نادری کتیبه نادرشاه افشار است که به زبان فارسی و ترکی نوشته شده است و در ورودی شهر قرار دارد.
برج ارغوانشاه:
از دیگر جهای دیدنی کلات برج ارغوانشاه است که در ورودی قدیم شهر از سمت رودخانه به چشم می خورد.
عمارت خورشید:
یکی دیگر از دیدنی ترین جاهای کلات نادری عمارت خورشید است که مربوط به دوره ایلخانی می شود ولی به مرور زمان تخریب شده است و جای خود را به عمارت خورشید کنونی داده است.
بندنادی: 
بند نادی که نام سدی بر رودخانه ی ژرف رود است از دیگر جاهای دیدنی این اثر زیبا محسوب می شود.
مسجد کبودگنبد:
برای اینکه با جاهای دیدنی کلات نادری بیشتر آشنا شوید حتما سری به مسجد کبود گنبد دوره ی ایلخانی بزنید.

مسجدی در کلات نادری مشهد
منطقه ارتکند:
این منطقه فوق العاده زیبا در 22 کیلومتری کلات نادری قرار دارد که به بهشت گمشده شهره شده است و مملو از جاذبه های دیدنی همچون طبیعت بکر و غار آبی می باشد.
آبشارهای قره سو:
آبشار قره سو که یکی دیگر از جاهای دیدنی کلات هست در7 کیلومتری کلات و در منطقه ای خوش آب و هوا قرار دارد و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.
جنگل پسته خواجه، روستای بابارمضان، تپه تاریخی حسن احمد، آب انبار روستای خشت و خانه گبرها از جاهای دیدنی دیگر کلات نادری هستند.

کلات نادری مشهد

سوغات کلات نادری:

مردم شهرستان کلات با داشتن باغ ها و زمین های کشاورزی به تولید محصولاتی از قبیل برنج، عسل، روغن کنجد، روغن زرد، کره محلی و گردو پرداخته اند همچنین از صنایع دستی که توسط بانوان تهیه می شود می توان به فرش، گلیم و لباس پشمی و بارنگ های زنده اشاره کرد.

اقامت در کلات نادری

اگر قصد گذراندن چند شبی را در این مکان داشته باشید می توانید از اقامتگاه بوم گردی دیار کلات نادری استفاده کنید. لازم به ذکر است که این اقامتگاه مربوط به دوران قاجار می شود و به خاطر حفظ شکل اولیه آن 6 اتاق آن همانند روزهای اول باقی مانده است و برای استفاده از سرویس بهداشتی و آشپزخانه باید به صورت مشترک در بیرون اتاق ها استفاده کرد همچنین از تعدادی پله برخورداراست که ممکن است برای افراد سالخورده دشوار به نظر بیاید. اگر قصد ماندن در این اقامتگاه را داشته باشید حتما از قبل هماهنگی لازم را انجام دهید تا به مشکل برنخورید.

آبشار کلات نادری
- اقامتگاه خانه ی پدری که در 50 کیلومتری شهرستان کلات واقع شده است دارای پارکینگ غیر مسقف، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، آشپزخانه و پرسنل مسلط به زبان انگلیسی است.
- اقامتگاه سنتی سید شهرستان کلات در شهر زارین از دیگر اقامتگاه های کلات نادری به شمار می رود و شما می توانید برای اقامت در این بوم گردی سنتی با شماره 09158249709 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ کلات نادری

این بنا در حدود هزاران سال پیش به دستور نادرشاه افشار ساخته شده است. نادر شاه افشار که در رقم زدن تاریخ این سرزمین نقش به سزایی داشته است بعد از به حکومت رسیدن ایرانیان را متحد می کند و مهاجمان را از کشور بیرون می کند سپس با کشور گشایی تا هندوستان به وسعت حکومت خود اضافه می کند . بعد از فتح هند در سال 1120 خورشیدی بنایی را در شهرستان کلات ساخت و نام آن را کلات نادری به معنی قلعه نادری گذاشت. این بنا که به منظور زندگی و آرامگاه نادر شاه افشار ساخته شده بود محل جمع آوری غنایمی بود که از کشورگشایی به دست آوره بود و در میان گنج های نادرشاه می توان به تخت طاووس، الماس کوه نور و الماس دریای نور اشاره کرد.

کلات نادری روستایی تاریخی

این غنایم به قدری ازشمند هستند که نادر شاه برای نگهداری آنها بخشی از کلات را به آنها اختصاص داد تا به خاطر صعب العبور بودن در برابر مهاجمان امن بماند و به عنوان دژی نفوذ ناپذیر کسی نتواند به آن وارد شود. از کاربرد های دیگری که کلات داشت ساخت آرامگاهی برای نادرشاه افشار بود که نوع معماری بنا و آیات کتیبه شده سوره نبا دور تا دور سالن اصلی تاکیدی بر این موضوع است. ساخت کلات علاوه بر اینکه دژی محکم بود دارای ظریف کاری هایی هم بود که بر مدت ساخت آن افزوده بود و تا آخر عمر نادر شاه افشار نیمه تمام ماند ولی به خاطر موقعیت استراتژیک آن تا مدت ها بعد از مرگ نادرشاه افشار استفاده می شد.

نمایی زیبا از کلات نادری مشهد

معماری کلات نادری

این سازه ی عظیم که به کاخ خورشید یا عمارت خورشید شهره شده است مساحتی در حدود 3 کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است و در ارتفاع 2100 متری از سطح دریا قرار گرفته است. این اثر زیبا در زمینی بیضی شکل به صورت هشت ضلعی ساخته شده است و سراسر آن با آجر پوشیده شده است که برای تزئین از گچ بری های شاهزادگان نادری استفاده شده است. کلات که از معماری مغولی _ هندی برخوردار است سقفی نیم ستون دارد و در مجموع 12 اتاق تزئین شده دارد و در وسط آن یک برج استوانه ای شکل دو طبقه ای ساخته شده است که محل اقامت نادرشاه افشار و خانوادش بوده است.

نگاهی از نمای بالا به کلات نادری

ما در این مقاله به معرفی یکی از جاهای دیدنی خراسان رضوی پرداخته ایم و شما می توانید در صورت بازدید از کلات نادری نظرتان را با ما به اشتراگ بگذارید

منبع : https://www.visitiran.ir/mashhad-kalat-naderi