plane car building loader animation

جاهای دیدنی کلات

divider image
مسیر اول از شهر مشهد از طریق میدان امام حسین (ع) به سمت شهر کلات نادری، مسیری ۱۴۵ کیلومتری است که ۵ کیلومتر بعد از شهر کلات در حاشیه سمت چپ جاده، روستای قره‌سو واقع است. مسیر دوم:از طریق قوچان و درگز به کلات نادری است، به این صورت که از شهر قوچان مسیر ۱۱۰ کیلومتری به شهر درگز و از آنجا مسیر ۸۰ کیلومتری به سمت کلات طی شود. این مسیر ، بسیار پر پیچ و خم و دارای گردنه و سربالایی و سرازیری است. از این مسیر ، ۵ کیلومتر مانده به شهر کلات، روستای قره‌سو قرار دارد.

آبشار قره سو منطقه آب و هوایی ییلاقی با طبیعت زیبا ، آبشارهای بلند و دره‌های تنگ داردکه باعث جذب مسافران به این منطقه می شود.

در مجاورت روستای آل در 45 کيلومتري شمال شرق مشهد در مسير راه کلات نادري

دره آل مشهد یکی از جذاب ترین نقاط گردشگری کلات بوده که طبیعت بی نظیر، این دره ی نسبتا پهناور را به مکان دلخواه مسافران مبدل کرده است.

مشهد، صد کیلومتر به سمت کلات نادری، در پنجاه کیلومتری کلات و در ۱ کیلومتری جاده لایین

زاوین منطقه ای کوهستانی است که بین دو زو قرار گرفته است از این جهت به آن زوین می گفته اند که امروزه زاوین تلفظ می شود. در غرب شهر زاوین و حدود سه کیلومتری از آن سدی به همین نام و چند آبشار زیبا قرار دارد . منطقه زاوین از رودخانه زاوین آبرسانی می شود و به همین دلیل درختان فراوان در منطقه روییده و پوشش گیاهی بسیار غنی ای دارد.

استان خراسان رضوی، کلات نادری، جاده کلات

قصر خورشیدتلفیقی از معماری ایران و هندوستان است ودارای گچ بری و نقوشی زیباست و شبیه آرامگاه امیر تیمور در سمرقند است

ایران - خراسان رضوی - کلات‎ نادری جاده کلات نادری، طبقه تحتانی عمارت خورشید

این موزه دیدنی شامل غرفه بافته ها، غرفه زندگی عشایری، نمایش آداب و رسوم ازدواج، غرفه کشاورزی، غرفه آهنگری و ... می باشد.

در قسمت غربی شهر کلات و در حدود ۲۰۰ متری کتیبه نادری

در گذشته کلات دو دروازه ورودی داشته است که یکی به خارج از ایران و دیگری به داخل ایران راه داشته است. برج ارغونشاه یا دربند کلات یکی از این 2 دروازه است که تونل ورودی شهر از سمت مشهد است و قدمت آن به قرن هفت هجری برمی گردد.

استان خراسان رضوی، جاده کلات

این کتیبه حاوی شعری است که نادر شاه به گلبن افشار، شاعر دربار افشاریه فرمان داد بسراید و آن را در کوه حکاکی کند.

در حدود ۴ کیلومتر پایین‌تر از شهر کلات به سمت روستای نفطه

بند نادری یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان کلات از توابع استان خراسان رضوی است که در مسیر روستای نفطه بر روی ژرف رود ساخته شده است. قدمت سازه این بند تاریخی به دوره سلجوقی بر می گردد. ارتفاع این اثر گردشگری از کف رودخانه به 70 متر می رسد. این بند هر چه به بالا تر می رود عریض تر می شود.

18 کیلومتر بعد از شهر کلات نادر و در جاده درگز

زیباترین مکان در روستای چرم کهنه می باشد که در ابتدای یک دره قرار دارد ،و باغات این روستا هم در این محدوده قرار گرفته اند.

شهرستان کلات،200 متری شرق عمارت خورشید

مسجد کبود گنبد یکی از جاذبه های تاریخی و همچنین قدیمی‌ترین بنای تاریخی شهر کلات می باشد که قدمت بنای اولیه آن به دوره سلجوقی بر می گردد. عظمت این بنا به عنوان یک بنای قدیمی به این معناست که در گذشته کلات شهری آباد و مهم بوده است. مسجد امروزی یک بار توسط نادر و بار دیگر توسط فتحعلی خان جلایر مرمت شده است. جلایری ها از طرف پادشاهان بر کلات حکومت می کردند . اکنون زیر گنبد این مسجد 3 سنگ قبر موجود می باشد که یکی از آن ها به حمید محمد خان برادر پلنگوش خان (مرمت گر مسجد) تعلق دارد.