خانه ی داروغه مشهد که در زمره جاهای دیدنی مشهد قرار دارد یکی از تاریخی ترین خانه ها را در بین آثار ملی ایران  در سال 1381 به شماره 6357 به خود اختصاص داده است که با گذشت سال های بسیار زیادی از ساخت خانه ی داروغه مشهد همانند روزهای اولش محکم و زیبا برجای مانده است. خانه ی داروغه مشهد علاوه بر اینکه ثبت جهانی یونسکو را به خود اختصاص داده است در بین گردشگران و زائران مشهد مقدس هم از شهرت و ارزش زیادی برخوردار است که در ادامه مطلب به معرفی کامل خانه ی داروغه مشهد می پردازیم تا به خوبی با یکی از جاهای  دیدنی مشهد آشنا شوید.

خانه ی داروغه مشهد کجاست؟

خانه ی داروغه مشهد در مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران و در کوچه داروغه واقع شده است.

 

خانه ی داروغه مشهد

 

پیشینه تاریخی خانه ی داروغه مشهد

خانه ی داروغه مشهد  یکی از جاهای تاریخی مشهد  در اواخر دوره قاجار به دستور یوسف خان هراتی که داروغه ی آن زمان بود ساخته شد از این رو  نام خانه ی داروغه مشهد بر روی این بنا گذاشته شد که مدت ها قبل در دست وارث یوسف خان هراتی بود و در این خانه زندگی می کرد اما در سال 1366 خانه ی داروغه ی مشهد را به یکی از نمایندگان هیئت های مذهبی میبد یزد می فروشد و از آن سال به بعد این خانه تغییر کاربری می دهد و به محلی برای تجمع و هیئت های مذهبی تبدیل می شود. خانه ی داروغه مشهد که یکی از آثار تاریخی مشهد محسوب می شود در سال 1391 توسط شهرداری خریداری می شود و از آن پس به عنوان خانه ی تاریخی و میراث فرهنگی بار دیگر تغییر کاربری می دهد.

نمایی از خانه ی داروغه مشهد

معماری خانه ی داروغه مشهد

خانه ی داروغه مشهد مساحتی در حدود هزار و صد متر مربع دارد که از لحاظ معماری به شیوه ی خانه های شرقی با المان های روسی ساخته شده است.  این خانه سراسر با آجر پوشیده شده است و در آن تزئینات چوبی ، کاشی های هفت رنگ ،گچ بری های زیبایی از قبیل سر انسان، شیر و فرشته بالدار که برای تزئینات نما به کار گرفته شده اند و تراس به چشم می خورد و این ترکیب معماری ها یک بنای زیبایی را به نام خانه ی داروغه مشهد به وجود آورده اند.
خانه ی داروغه مشهد سه طرف ساخت است که دو ضلع آن نشیمن می باشد و ضلع دیگری غلام رو بوده است و طوری این قسمت ها در کنار یک دیگر قرار گرفته اند که به راحتی امکان رفت و آمد در بین اضلاع وجود داشته است علاوه بر سه طرف بنایی که در خانه ی داروغه مشهد وجود دارد دو حیاط زمستانه و تابستانه هم در آن ساخته شده است و در هر حیاط دو باغچه کوچکی هم وجود دارد که سرسبزی و صفای خاصی را به خانه ی داروغه مشهد داده اند.

زیبایی خانه ی داروغه مشهد


حیاط های زمستانه و تابستانه که مربوط به معماری اصیل شرقی می شوند در زمستان ها و تابستان ها به محل ییلاق و قشلاق اهالی خانه تبدیل می شدند به همین دلیل هر یک از حیاط ها از امکانات گرمایشی و سرمایشی کاملا طبیعی برخوردار بودند که در اغلب خانه های قدیمی می توان مشاهده کرد  برای مثال در قسمت زمستان نشین مطبخی در زیر زمین  وجود دارد که در زمستان ها هوای گرم دارد و در قسمت تابستان نشین اتاق بادگیر و حوضی وجود دارد که خنکای دلچسبی را به اتاق می دهد اما در این قسمت ها از امکاناتی استفاده شده است که نظیر آن در هیچ یک از خانه های تاریخی دیگر وجود ندارد این امکانات شامل اولین شومینه مشهد ، پنجره های دوجداره ، بخاری دیواری و حمام خصوصی می شود که در آن زمان هیچ یک از این امکانات در اختیار مردم قرار نداشت به همین دلیل خانه ی داروغه در نوع خود بی نظیر بوده است.

 

          خانه ی داروغه مشهد مکانی تاریخی

 

امکانات خانه ی داروغه مشهد

 خانه ی داروغه مشهد که در زمان خود از امکانات منحصر به فردی برخوردار بوده است شامل قسمت نشیمن، قسمت غلام رو، سرداب، دو طبقه نانوایی، مطبخ خانه و حوض آب سنتی، پنجره های دو جداره، شومینه، تراس، گچ بری هایی که به اشکال مختلف جهت تزئین بنا استفاده شده اند و چوب کاری ها می شوند و تمامی فضاهای این خانه به هم مرتبط می شوند. از امکانات دیگری که در آن زمان در اختیار خانه ی داروغه مشهد قرار داشت وجود دو خانه ی دیگر در کوچه ی داروغه بود که امکان رفت و آمد در بین خانه ها وجود داشت و با توجه به تغییر شکل در ساختار منازل مسکونی امروزه خانه داروغه مشهد از این ویژگی قدیمی برخوردار است.

صحن خانه ی داروغه مشهد

         

مرمت و بازسازی خانه ی داروغه مشهد

خانه ی داروغه مشهد که در اواخر دوره قاجار ساخته شده است در ابتدا به عنوان مسکونی و سپس به عنوان برگزاری مراسم های مذهبی مورد استفاده قرار گرفت اما در سال 1391 جهت حفظ و نگهداری خانه ی داروغه مشهد توسط شهرداری خریداری شد و تا سال 1394 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و خوشبختانه از آن سال به بعد خانه ی داروغه مشهد در نهایت حفاظت و نگهداری به عنوان یکی از میراث ملی ایران مورد بازدید عموم قرار گرفته است . سعی و تلاشی که در حفظ خانه ی داروغه مشهد صورت گرفت منجرب شد که این خانه در کنار ساخت و سازهایی که در اطراف آن انجام می گیرد سالم باقی بماند و توسط سازمان یونسکو رتبه سیزدهمین حفاظت از میراث فرهنگی به خانه ی داروغه مشهد اختصاص داده شد.

 حیاط خانه ی داروغه مشهد

آدرس خانه ی داروغه مشهد

خانه ی داروغه مشهد که در اطراف حرم امام رضا قرار دارد در خیابان نواب صفوی در محله قبرمیر در راسته ی حوض مسگران و در داخل کوچه ی داروغه واقع شده است.

ساعات بازدید از خانه ی داروغه مشهد

خانه ی داروغه  مشهد همه روزه و در تمامی ساعات مورد استقبال علاقه مندان قرار می گیرد اما در روزهای تعطیل از 8 صبح تا 14 آماده ارائه خدمات به بازدیدکنندگان می باشد. بازدید از خانه ی داروغه رایگان بوده و می توانید از قسمت های عکاس خانه و قهوه خانه سنتی هم بازدید کنید.


در این مقاله به معرفی یکی از جاهای دیدنی مشهد پرداخته ایم و شما می توانید در صورت بازدید از خانه ی داروغه مشهد نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید