روستای کلپورگان در 25 کیلومتری شهرستان سراوان و 390 کیلومتری جنوب شرق زاهدان که مرکز  استان سیستان و بلوچستان هست قرار دارد.در این روستا موزه سفالی با قدمتی به درازای تاریخ قرار دارد، این موزه که دارای قدمتی حدود هفت هزار سال می باشد  درسال 1381به ثبت ملی با شماره 6472 رسیده و ناگفته نماند که در یونسکو هم به ثبت جهانی رسیده است. ویژگی خاص این موزه ساخت سفال ها بدون استفاده از لوازم یا حتی چرخ سفالگری است که نقوش هندسی باستانی بسیار زیبا در عین سادگی بر روی این سفال ها نقش بسته است. در این کارگاه سفالگری، اغلب مردان وظیفه جمع آوری خاک (که از دو، سه کیلومتری منطقه جمع می شود) و تهیه گل را برعهده دارند و زنان هستند که با هنر دستان خود، گل ها را به سفال قابل استفاده تبدیل میکنند. 

سفال ها بیشتر به صورت کوزه، پارچ، قندان، جام، لیوان، ظروف درب دار و...  تولید شده که در آنها لعاب به کار نمی رود و رنگ طراحی روی آنها هم طبیعی بوده و از ترکیب نوعی سنگ (تیتوک) با آب بدست آمده و به دست هنرمند زنان روی سفال ها طراحی میشود.

در این موزه که محیط آن عمارتی زیبا و باستانی گنبدی شکل است سفال ها برای فروش هم عرضه میشوند. از مکان های باستانی دیگر شهرستان سراوان میتوان به قلعه دِزٌک اشاره کرد که یکی از بناهای بزرگ این منطقه میباشد. گردشگری724 همراه شما عزیزان میباشد تا از مکان های دیدنی دیگر شهرستان سراوان دیدن کنید.