بزرگترین مسجد در آستان قدس رضوی (ع) مسجد گوهرشاد است، وسعت صحن آن  به 2850مترمربع می رسد. صحن مسجد گوهرشاد از لحاظ قدمت، قدیمی ترین صحن، بوده که در جنوب حرم امام رضا (ع) ساخته شده است.

از زنان مشهور دوره ی تیموری، که مورد توجه امیر قرار داشت بانوگوهرشاد بود و درباره ی امور مملکتی از ایشان مشورت گرفته می شد. در دو قسمت از بنای مسجد، به عنوان بانی مسجد نام ایشان نوشته شده است. معماری این مسجد توسط معمار مشهور دوره ی تیموری (قوام‌الدین بن زین‌الدین شیرازی) انجام گرفت که برگرفته از مدل های اسلامی،ایرانی می باشد و برای ساخت آن از گچ و آجر استفاده گردیده است. این مسجد دارای چهار ایوان، یک صحن، دوگلدسته، یک گنبد فیروزه ای و هفت شبستان است و جزو مهم ترین صنعت معماری ایران و آثار تاریخی مشهد محسوب می شود، روزانه بازدیدکنندگان و زائرین زیادی را دارد، همچنین نظر جهانگردان بسیاری را به خود جلب کرده است.

پیشنهاد مطالعه مقاله : 13 سوغات محبوب مشهد که می توانید بخرید! | لیست کامل + عکس

گذشت سالیان زیاد از زمان ساخت این مسجد و ماندگاری آن، بیانگر قدرت و عظمت مسجد گوهرشاد است. این بنا دارای کاشی کاری منحصر به فردی بوده و تمامی دیوارها و درهای آن با آیات قرآنی، مدح ائمه ی اطهار، اسماء جلاله، شعر و احادیث تزئین شده است.