روستای پاژ، زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی 

حکیم ابوالقاسم فردوسی یکی از بزرگ ترین شاعران و حماسه سرایان کشور ماست و آوازه ی او به گوش همه ی ایرانیان رسیده است و همه ی ما میدانیم که این مرد بزرگ در توس دفن است ولی نمی دانیم که در کجا چشم به جهان گشوده است. زادگاه این شاعر بزرگ و گرانقدر در روستای پاژ واقع در استان خراسان رضوی است . روستای پاژ یکی از قدیمی ترین روستاهای مشهد مقدس است .

زادگاه فردوسی کجاست ؟ 

در استان خراسان رضوی، 15 کیلومتری شهر مشهد، روستای پاژ قرار دارد که این روستا محل تولد حکیم گرانقدر ابوالقاسم فردوسی می باشد با توجه به آنچه که نقل شده این حکیم بزرگ، نظم شاهنامه را در سن سی سالگی آغاز نمود و در سال 416هجری قمری چشم از جهان فروبست.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! دره آل مشهد

 

عکس روستای پاژ

بناهای تاریخی روستای پاژ 

در 700 کیلومتری شمال غرب روستای پاژ دو تپه ی باستانی وجودد دارد که متعلق به پاژ قدیم می باشد و نشان دهنده ی تاریخی بودن این منطقه و پیشینه ی آن است. به جز این تپه، در 500 کیلومتری روستا تپه دیگری وجود دارد که ساکنان مردم روستای پاژ به آن قلعه ی پاژ می گویند. ارتفاع این قلعه دوازده متر می باشد و براساس شواهد موجود قلعه در اواخر عصر قاجار ساخته شده و تعدادی خانه بر روی بقایای آن بنا گردیده است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! چشمه سبز گلمکان

این روستا دارای باغ های انگور فراوانی بوده و از روستاهای سرسبز خراسان رضوی بشمار می آید. اهالی روستا بر این باورند که در حدود نود سال پیش خانه ای بزرگ توسط یک استادکار مشهدی و به فرمان کدخدای روستا در جانب شرق قلعه ساخته شده که از دیگر خانه ها بلند تر بوده است. وسعت پاژ به هشتصد هکتار می رسد و تا بحال به ثبت ملی نرسیده است و به همین دلیل آثار تاریخی و قدیمی آن بسیار فرسوده شده است . 

عکس روستای پاژ