روستای شاخن کجاست

روستای شاخن از توابع شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی بوده و از روستاهای هدف گردشگری بشمار می آید. با وجود قرار گیری روستا در ناحیه ی گرم و خشک، آن را از جمله روستاهایی که در منطقه ای کوهستانی واقع شده است می توان برشمرد. روستای شاخن از قدیم الایام به عنوان بخشی از بلوک های منطقه قهستان مشهور بوده، این بلوک شامل بخش درمیان، درخش و قسمتی از بخش زیرکوه قاینات نیز می باشد. مهاجرت مردمان روستاهای اطراف به شاخن به دلیل شرایط ویژه آن باعث شد که این روستا در تقسیمات کشوری به دو دهستان جدید تبدیل شود. یکی از این دهستان ها به نام شاخنات و دیگری به نام شاخن شهرت یافت که روستای گازار و شاخن به ترتیب به عنوان مرکز آنها در نظر گرفته شد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: روستای میریک

جمعیت روستای شاخن

جمعیت روستای شاخن، حدود 2500 نفر بوده که 450 خانوار را تشکیل می دهد و اغلب مردمان آن به شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند. این روستا که به عنوان مرکز دهستان شاخن در نظر گرفته شده، پرجمعیت ترین روستای دهستان می باشد.

محصولات روستای شاخن

مردمان شاخن و سایر روستاهای اطراف، آب مورد نیاز خود را جهت کشاورزی از رودی که در این روستا جاریست تأمین می کنند، اما متاسفانه به دلیل حجم پایین نزولات آسمانی، در سال های اخیر این رود در حال بی آبی و خشک شدن است. عمده محصولات کشاورزی روستای شاخن را زرشک، بادام و زعفران تشکیل می دهد، وجود کوه های بسیار زیبای کوه منان، کما کوه، پیرزال کوه و قلعه کوه که در اطراف روستا قرار دارد، نگاه هر بیننده را به خود جذب می کند.

روستای بسیار دیدنی شاخن ، خراسان جنوبی

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم