روستا خنگ کجاست

روستای خُنگ از روستاهای استان خراسان جنوبی بوده و در دهستان القورات واقع شده است. این روستا دارای باغات، منازل منحصر به فرد، زمین های کشاورزی آبخیزی و چندین چشمه می باشد، بافت سنتی بکار رفته در روستا آن را به یکی از جذاب ترین روستاهای استان تبدیل کرده است. خنگ دارای آب و هوایی معتدل، هوای پاک و آرامش ویژه ای بوده که آدمی را مجذوب خود می سازد. مردمان روستا علاوه بر کشاورزی و دامداری به کار تجارت و حمل و نقل و خرید و فروش کالا و محصولات کشاورزی و مواد اولیه صنعتی از جمله قالی، قالیچه، پشم، کرک و غیره می پردازند. محصولات روستا شامل آلو، گلابی، زعفران، سنجد، انگور، پیاز، عناب، هندوانه، انار، خربزه، گوجه فرنگی، سیب، گندم، گاوورس و یونجه می باشد و جمعیت آن در حدود  476نفر (در سال 1385) می رسد.

 

به دلیل گستردگی مزارع و مناطق تابعه، آن ها را دسته بندی کرده و با اسامی گوناگون مانند دم آسیاب کهنه، چشمه گنبد، زمپر، تگ پی، شیب زرشکی، تگ نیم زلال، شبرنگ، گچ کنان، پیش مزار، زردان،  کلاته آقا، پابال زرمش، تگ میرزا قاسمی، تگ غال روباه، آغل حسن میرزا علی و ... نامگذاری کردند. بسیاری از آب و زمین های کشاورزی این روستا وقف گردیده و درآمد حاصل از آن ها صرف مراسم های مذهبی می شود. وسعت این روستا نزدیک به 20 کیلومتر مربع می رسد. واژه ی خنگ به معنای دنج، بیغوله، تکیه، زاویه، رباط، عبادتگاه و مکانی شریف می باشد.

روستای خنگ در استان خراسان جنوبی

از امکان مذهبی روستا می توان به مسجد جامع، حسینیه ابوالفضلی، مسجد خواجه، مسجد صاحب الزمان (عج)، مسجد حضرت ابوالفضل (ع) و از جاذبه های تاریخی و طبیعی آن می توان به قلعه پایین ده، قلعه بلند ده، آسیاب های آبی و میدان پای درخت اشاره کرد و همچنین خنگ دارای سه قنات با نام های کاریزسر، کاریز حاجی حسن و استخر می باشد.

سفر خوبی را برای شما ارزومندیم