آبشار قره سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری و در روستایی بنام قره سو واقع شده است.که ارتفاع آن به ۱۲۵۰ متر از سطح دریا می رسد . قره سو یک نام ترکی است به معنی آب سیاه ، دلیل انتخاب نام قره سو برای آبشار این است که کف رودخانه باسنگ های سیاه پوشیده شده و وقتی آب روی آنها حرکت می کند، مسیر رودخانه سیاه به نظر می رسد.

این منطقه دارای آب و هوای ییلاقی و طبیعت زیبا ، آبشارهای بلند با دره‌های تنگ ،می باشد. از جمله مواردی که باعث جذب مسافران به این منطقه می شود،وجود هشت آبشار و چشمه های خنک و نردبان‌ های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار است.

ابتدای دره با یال های چین دار و با عرض کمتر از چند متر و تماما صخره ای و در اطراف آن نیز لایه های سنگی عمودی به قطر کم و به شکل دیوار دیده می شود. وجود دره های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره هایی ۹۰ درجه و سر به فلک کشیده زیبایی های این مکان را چندین برابر کرده است. آبشار قره سو چند آبشار کوتاه و بلند دارد که حداکثر ارتفاع آن ها به هشت متر می رسد. برای راحتی رفت و آمد مسافران از این آبشارها نردبان هایی در نظر گرفته شده است. آبشارهای این منطقه به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می رسد. پس از چند کیلومتر راهپیمایی، جنگل ارس با درختچه های بسیار دیده می شود.

در سمت چپ ، دره ای فرعی و کوچک وجود دارد که در ابتدای آن مسیر ، خرابه های نانوا خانه نادرشاه وجود دارد. در زمان نادر، بانوان در اینجا نان می پختند و تشکیل زنجیره انسانی میدادند و دست به دست نان های داغ را تا عمارت خورشید حمل می کردند تا به دست شاهنشاه برسد. هنگام بالا رفتن از آبشار، با توجه به فصل و میزان آب، گاهی نردبان درون آبشار قرار می‌گیرد که این اتفاق بیشتر در فصل بهار رخ می دهد، اما در مواقعی که آب کمتر می‌شود  به خصوص در فصل تابستان، فقط باعث خیس شدن افراد می شود.

برای رسیدن به قره سو قبل از تونل ورودی کلات باید توقف کنید و حدود یک کیلومتر در جاده درگز بروید تا در سمت چپ جاده، جاده ای ۴ کیلومتری به سمت قره سو نمایان شود. بعد از طی مساحت ۴ کیلومتری با روستای قره سو مواجه می شوید و بعد از حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی ، در امتداد رودخانه به ابتدای مسیر آبشارها می رسید. این مکان به دلیل زیبایی که دارد در طول سال مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند .