دره آل مشهد

شما را به دیدار از دره ای وسیع با طبیعتی چشم نواز دعوت می نماییم که وجود آبشارهای زیبا، درختان انبوه، چشمه آب روان و غاری تاریخی خاطره ای دلنشین از گردش و طبیعت گردی برایتان به ارمغان خواهد آورد. دره آل مشهد یکی از جاهای دیدنی کلات است. این دره ی نسبتا پهناور آبشار دائمی زیبایی دارد که سرچشمه آن ارتفاعات هزار مسجد می باشد همراه با 55 آبشار فصلی که در فصل بارندگی آب دارند.

از این جاذبه نزدیک هم دیدن کنید : منطقه تبادکان مشهد کجاست

 

دره آل کلات مشهد

سد کارده روستای آل

دره آل کلات توسط سد کارده مابین روستاهای اندروخ و کارده قطع می شود.

دره انجیر واقع در دره آل، عرضی نسبتاً کم دارد و چشمه ای زیبا در نزدیکی آن قرار دارد. دره انجیر پوشیده شده از درختان انجیر وحشی که این منظره فوق العاده و دیدنی بوده، این مکان را به یکی از جاهای تفریحی کلات مبدل نموده است.

غار دره آل مشهد 

غاری که در این دره قرار دارد همراه با چشمه ای که در کنار آن واقع است از دیگر جاذبه های این دره می باشد که دهانه ای وسیع و دیوارهایی بلند دارد؛ که عمق آن به حدود صد متر می رسد. دهانه آن وسط شکافی بر روی سنگ می باشد. عرض داخل غار هم حدود یک تا سه متر است.

بقایای اسکلت های انسان های اولیه و ابزارشان توسط گروه های کوهنوردی در این غار پیدا شده است که به معنی قدمت زیاد این غار بوده، بیان گر این نکته است که این دره زیبا از جاهای تاریخی کلات می باشد. غار دیگری به نام غار کبوتر خانه در فاصله هشت کیلومتری از روستای کارده قرار دارد که دو تالار بزرگ و دیدنی دارد با خفاش هایی که در آن زندگی می کنند. غار دره انجیر هم در سه کیلومتری کارده با قدمت تاریخی زیاد قرار دارد.

دره آل کلات مشهد - غار

روستای آل

روستای آل مشهد در مسیر کلات نادری قرار داشته، با شهر مشهد حدود 45 کیلومتر فاصله دارد. زیبایی چشمگیر دره و آبشار نزدیک به آن، در کنار زیبایی های چشم نواز این روستا و دره آل، آنها را به مکانی گردشگری و یکی از جاذبه های طبیعی کلات تبدیل نموده است.