حرم رضوی یا حرم مطهر امام رضا (ع) مدفن امام هشتم، علی بن موسی الرضا می باشد که در خراسان رضوی در مرکز شهر مشهد قرار دارد و برای شیعیان بسیار محترم و مقدس است.

حرم مطهر تشکیل شده از آرامگاه علی بن موسی الرضا (ع) که آرامگاه ها، مساجد، رواق ها، موزه هاو کتابخانه های دیگر را شامل می شود. از مهمترین بناهای متصل به آن می توان مسجد گوهرشاد را نام برد.

پیشنهاد مطالعه مقاله : 13 سوغات محبوب مشهد که می توانید بخرید! | لیست کامل + عکس

 

حرم امام رضا ،holy،holy emam reza،حرم،معماری حرم امام رضا،مکان حرم امام رضا

گستردگی حرم در طول بازسازی های انجام شده در دوران مختلف به مساحت یک میلیون متر مربع می رسد، حرم مطهر امام رضا (ع) از بزرگترین مکان های مذهبی جهان محسوب می شود. بقعه ی امام رضا (ع) در زیرگنبدخانه ی بخش مرکزی و در بالای مدفن هارون قرار گرفته است. هارون در سال193 هجری قمری از دنیا رفت و او را در مرکز بنا در زیر قبه دفن کردند. پس از گذشت 10سال امام رضا (ع) را در بالای سر هارون و در بخش غربی بنا نیز به خاک سپردند.

حرم امام رضا،حرم،holy،سردار سلیمانی،شهید سردار سلیمانی،

نخستین سنگ مدفن به طول 40سانتی متر و با عرض30سانتی متر در سال 516 هجری قمری می باشد، قطر آن 6 سانتی متر بوده و از جنس مرمراست. روی سنگ کلماتی به شکل خط کوفی علاوه بر نقش محرابی که بر روی آن وجود دارد دیده می شود. و از ارزش بالایی به دلیل قدمت و اهمیت خط کوفی برخوردار است. دومین سنگ قبر با ابعاد 60 در 40 سانتی متر، از جنس مرمر آهکی سفید، بر روی مدفن موجود در سرداب واقع شده است. سومین سنگ نیز به رنگ سبز و با ضخامت یک متر، ابعاد 2.20 در 1.10،  وزن 3600کیلوگرم بوده و مربوط به معدن توران پشت در نزدیکی شهر یزد است و در طبقه ی همکف قرار دارد. 

 

        سفر خوبی را برای شما آرزومندیم