باغ و عمارت رحیم آباد 

مجموعه باغ و عمارت رحیم آباد يکي از جاهاي ديدني بيرجند در روستایی با همین نام واقع شده است. باغ رحیم آباد دارای دو در ورودی است که فضای من دسترسی به داخل از همین دو در میسر می باشد .مجموعه تاریخی رحیم آباد شامل حصار، برج های نگهبانی باغ ، عمارت اصلی ، حوضخانه ، عمارت کلاه فرنگی، اصطبل و فضاهای خدماتی می باشد. در سه گوشه حصار گلین باغ بقایای برج ها مشهود است و تنها برج شمال . شرقی بنا با ساخت عمارت به کلی از میان رفته است. محور اصلی باغ در حدفاصل دو عمارت و در خط تقارن : طولی آن می باشد. این محور با دو حوض ، یک استخر و درختانی در دو سوی مسیر از سایر نقاط متمایز شده که خود جلوه ایی از الگوی باغ ایرانی است .

این جاذبه ديدني نزدیک را از دست ندهيد : موزه مردم شناسي بيرجند

معماري باغ و عمارت رحيم آباد

از معماري باغ و عمارت رحيم آباد که از جاهاي تاريخي بيرجند است مي توان به اين اشاره کرد که عمارت اصلی در شمال باغ و در دو طبقه ساخته شده و طبقه همکف آن با تعدادی اتاق و راهرو به عنوان فضاهای خدماتی و انبار استفاده می شده و هیچگونه تزیینی ندارد در طبقه اول بنا تالار آینه با تزیینات گچبری شامل نقش سردیس حيوانات، گل و گیاه و اسلیمیهای مختلف دیده می شود.

باغ و عمارت رحيم آباد

با توجه به وجود تالار آيينه و همچنین اتاق بزرگ دیگری در سمت شرقی ساختمان که دارای تزئینات گچی برجسته ای می باشد مي توان دریافت که این بخش مخصوص پذیرایی از میهمانان و محلی برای زندگی حاکم و خانواده اش بوده استد حوضخانه و بناهای وابسته به آن در شرق و یک حمام و تعدادی اتاق که به عنوان سکونت و انبار استفاده می شده است در ضلع جنوبی مجموعه قرار دارد این مجموعه گنجینه ای ارزشمند از تزئينات وابسته به معماری را در خود جای داده است.

این جاذبه ديدني نزدیک را از دست ندهيد : باغ و عمارت اکبریه

تزيينات باغ رحيم آباد

باغ و عمارت رحیم آباد بیرجند از جمله بناهای تاریخی اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است. این بنای تاریخی شامل بخش هایی چون باغی با درختان کاج، سپیدار، زردآلو و زرشک بوده گچ بری سر ستون ها و تزیینات بکار رفته در عمارت رحیم آباد، به زیبایی آن افزوده است، همچنین درب های گوناگون موجود در این عمارت موجب شده دسترسی به همه نقاط آن آسان تر شود. قدمت این بنای تاریخی به عصر قاجار برمی گردد و جزو آثار به ثبت رسیده ی ملی ایران است.

باغ و عمارت رحيم آباد

عمارت و باغ رحیم آباد در سال 1315 به عنوان دارالحکومه از آن استفاده می شد و به دستور اسماعیل خان تاسیس گردید. در حال حاضر این عمارت بخشي از مجموعه اداري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بوده و می توان گفت که دیگر کاربري فرهنگي و گردشگري ندارد.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم