باغ شوکت آباد کجاست

باغ شوکت آباد یکی از زیبا‌ترین و چشم نواز‌ترین باغ های شهر بیرجند است که در 5 کیلومتری شرق این شهر قرار دارد. وجود عمارتی زیبا در باغ شوکت آباد باعث شده که این مکان با نام باغ و عمارت شوکت آباد شهرت یابد. قدمت این عمارت که یکی از جاهای دیدنی بیرجند می باشد، به دوران قاجار بر‌می‌گردد. باغ شوکت آباد به طوری هماهنگ و خاص فضا سازی شده که می توان گفت برای ساخت بنا یک برنامه دقیق از پیش تعیین شده تعریف شده است. 

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: درخت کهنسال یکه درخت

معماری باغ شوکت آباد

باغ بزرگ و میوه دار شوکت‌آباد و عمارت زیبای وسط آن که هنرمندی معماران دوره قاجاریه را نشان می‌دهد در ۵ کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد. از نظر معماری فضاهای احداث شده در باغ و عمارت شوکت‌آباد که همچنین یکی از جاهای تاریخی بیرجند می باشد، دارای ویژگی‌های خاصی هستند که در دیگر نمونه‌های مشابه آن کمتر می‌توان یافت به‌طوری‌که فضاسازی در این باغ با هماهنگی خاصی انجام پذیرفته‌است که بیانگر وجود طرح و نقشه از فبل تعیین شده برای ساخت بنا می‌باشد. این مجموعه نیز همانند سایر مجموعه‌ها شامل بخش‌های متعددی است که هر بخش تزئینات خاص خود را دارد، از جمله حوضخانه که دارای بیشترین ویژگی‌های معماری و تزئینی است. این قسمت دارای گنبدی بزرگ است که در مرکز آن یک کلاه فرنگی با پنجره‌هایی که از طریق آن بخشی از نور حوضخانه تأمین شده تعبیه شده. از دیگر فضاهای مهم تشکیل‌دهنده این مجموعه می‌توان به اندرونی یا محل خصوصی خانواده حاکم اشاره کرد. این بخش که در جنوبی‌ترین قسمت مجموعه قرار گرفته از لحاظ معماری و طرح شباهت فراوانی به خانه‌های مسکونی واقع در بافت قدیم بیرجند دارد. از مهم‌ترین تزئینات این عمارت می‌توان به قاب‌های گچی ایوان اندرونی، رخبام‌های تزئینی و طاق‌نماهای اطراف حوضخانه اشاره کرد. در مجموع بناهای احداث شده به صورت متراکم بوده و در جبهه جنوبی مخصوص حاکم و خانواده او بوده‌است که بعضی از فضاهای داخلی جهت تشریفات و پذیرایی از میهمانان مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است. بخش گسترده‌ای از باغ دارای درختان مختلف میوه و تزئینی می‌باشد. همچنین بعضی از فضاهای ایجاد شده در گوشه‌های عمارت اصلی الحاقی می‌باشد که بعدها به فراخور نیاز به آن اضافه شده‌است. همچنین روش معماری بکار رفته در احداث این عمارت به صورت طاق و تویزه بوده و گهواره‌ای بودن سقف بعضی از اتاق‌ها حاکی از روش معماری ناحیه گرم و خشک است. به‌طور کلی عمارت احداث شده در جبهه جنوبی باغ شوکت‌آباد به صورت طولی و شرقی - غربی است که به لحاظ فرم نیز یکنواخت می‌باشد. علاوه بر آن فرم بخشی در این عمارت نیز رعایت شده‌است به‌طوری‌که میانه عمارت در نمای بیرونی از قسمت اصلی بیرون آمده و هشت ضلعی زیبایی را در نما به وجود آورده‌است و این شکل هندسی نیز در گوشه‌های اصلی این هشت ضلعی دوباره تکرار شده‌است.

باغ شوکت آباد بیرجند تاریخی ترین باغ این شهر

تاریخچه باغ شوکت آباد

باغ شوکت آباد به علت این هماهنگی منسجم و زیبا دارای ویژگی خاصی است که در نمونه های مشابه آن را کمتر می توان یافت. هر قسمت از این باغ  تزئینات زیبا و دل انگیز خود را دارد؛ به ویژه حوضخانه که بیشترین ویژگی معماری و تزئینی را برخوردار است و از مهم ترین تزئینات این عمارت میتوان به قاب های گچی طاق نماهای اطراف حوضخانه اشاره کرد. مالک اولیه ی باغ شوکت آباد امیر اسماعیل خان شوکت الملک بوده و به دلیل نداشتن فرزند این ملک به محمد ابراهیم خان (برادرش)، داده شد و سپس توسط اسدالله علم وقف گردید.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: روستای اسفهرود

 این باغ شباهت زیادی با خانه های مسکونی قدیمی در شهر بیرجند دارد. عظمت و ابهت خاص باغ شوکت آباد آن را به یکی از نمونه های بارز گردشگری استان خراسان جنوبی تبدیل نموده است. بخش بزرگی از باغ را درختان میوه، درختان تزئینی و درختان سایه دار پوشانده که بیشترین نوع آن درخت کاج است. در بخشی از باغ رستوران سنتی و بخش دیگری موزه حیات وحش و موزه تاریخ طبیعی دایر شده، لازم به ذکر می باشد که در گوشه های عمارت اصلی بعدها بخش هایی به فراخور نیاز الحاق شده است. این باغ جزو آثار به ثبت رسیده ملی ایران به شمار می آید.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم