یکی از زیباترین مقبره های ایران و جاهای دیدنی مشهد، آرامگاه و مقبره فردوسی است که در طور زمان تغییرات زیادی کرده است.

مقبره فردوسی در شهر توس و از جمله اماکن مذهبی مشهد، در 20 کیلومتری مشهد  قرار دارد. طراحی این بنا بر اساس طرحی از کریم طاهرزاده توسط هوشنگ سیحون به دستور انجمن آثار ملی بازسازی و طراحی گردید. آرامگاه  به صورت مقبره ی کوروش و بناهای پرسپولیس در پاساگارد احداث  شده و به سه بخش تقسیم می شود.

1- بخش داخلی آرامگاه فردوسی

سنگ قبری با ارتفاعی در حدود ۰.۵ متر ، با ابعاد ۱.۵ × ۱ متر از جنس سنگ مرمر  و بر بالای یک سکو قرار گرفته است. بروی سنگ مزار با خط نستعلیق متن زیر حکاکی شده است: «به نام خداوند جان و خرد. این مکان فرخنده، آرامگاه استاد گویندگان فارسی زبان و سراینده داستان های ملی ایران، حکیم ابوالقاسم توسی است که سخنان او زنده کننده کشور ایران و مزار او در دل مردم این سرزمین جاویدان است. تاریخ تولد: ۳۲۹ هـ.ق – تاریخ وفات: ۴۱۱ هـ. ق- بنای آرامگاه: ۱۳۵۳ هـ.ق»

آرامگاه و مقبره فردوسی - داخل آرامگاه فردوسی

2-تالار آرامگاه

تالار آرامگاه به شکل مربع و ساخته شده از سنگ مرمر می باشد در چهار گوشه ی آن چهار ستون با دو سرستون وجود دارد. نقش مرد بالداری نیز وجود دارد که نمایانگر ویژگی های پرسپولیس می باشد.

عکس داخل آرامگاه فردوسی - آرامگاه و مقبره فردوسی

3-پلکان هایی از سنگ مرمر

اتاقی بر روی این محوطه وجود دارد که اشعار زیادی از فردوسی بر روی دیوار آن نقش بسته است همچنین بر دیواره های فضای داخل آرامگاه داستان هایی که نشانگر روایت افسانه های شاهنامه بوده حجاری شده است.

تصاویر داخل آرامگاه فردوسی