روستای ناهوک از توابع بخش جالق شهرستان سراوان میباشد که با ارتفاع 1300 متر از سطح دریا،شرایط آب و هوایی گرم و خشک دارد واز روستاهای خوش آب و هوای شهرستان سراوان میباشد.در این روستا آبشاری زیبایی وجود دارد این آبشار، به آبشار پالیزوک معروف است.

آبشار پالیزوک یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری روستای ناهوک میباشد که در 12 کیلومتری غرب این روستا قرار دارد. در میان دره ای زیبا و پر از آب،با نقش و نگار های حک شده بر روی سنگ ها،آبشار زیبای پالیزوک چشم نوازی می کند که آب و هوای مطبوع و دلنشینی را ایجاد کرده و از این رو میتواند چشم هر بیننده ای را به خود جذب کند.

 

 این مکان را میتوان بزرگترین مجموعه حاوی سنگ نگاره ها در ایران معرفی کرد و همچنین میتوان این دره را نگار خانه ایی زیبا و جالب از توجه نگار گران هزاران سال گذشته دانست که نقش های آن متعلق به هزاره های چهارم تا هشتم قبل از میلاد میباشد.از تاریخچه این روستا اطلاعات دقیقی در درسترس نیست ولی سنگ نگاره های بسیار قدیمی نشانگر قدمت آن میباشد و بر اساس این، مورخین و باستان شناسان عمر روستا را بیش از هزارسال تخمین میزنند.از دیگر آثار تاریخی این روستا میتوان به قلعه ای اشاره کرد که درمیان باغات قرار دارد و در گذشته محل سکونت حاکمان آن زمان بوده است.