روستای آبگرم کلات

آبشار آبگرم کلات  از جاهای دیدنی کلات است که در شمال شرق مشهد و در روستای آب گرم کلات واقع شده است. مسیری که از روستا آبگرم تا آبشار آبگرم درپیش داریم ، کوهستانی و هیجانی است!این روستا دارای جمعیت هزار نفری می باشد و شغل اکثر اهالی آن دامداری و کشاورزی است. محصولات این روستا جو و گندم بوده و از مهمترین و مرغوب ترین محصول آن گوجه فرنگی را می توان نام برد.

پیشنهاد مطالعه: سوغات مشهد (لیست کامل به همراه عکس) راهنمای جامع خرید

سرچشمه این آبشار دیدنی چند کیلومتر بالاتر از خود آبشار قرار گرفته است و آب آن گرم است و دمایی در حدود ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد دارد. آبشار و حوضچه ی آن به دلیل داشتن دمای مناسب برای آبتنی بسیار خوب است .
از ابتدای روستا جاده خاکی شروع می شود و به سمت بند واقع در آن که فضایی سیمانی برای ذخیره و کانال کشی آب می باشد ادامه می یابد. تا پای بند را می توانیدبا ماشین هم بروید. البته در طول مسیر یکی دوباری باید از رودخانه رد شوید. بعد از آن را باید پیاده برویدکه حدودا یک ساعت راه است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : روستای چهچهه چناران مشهد

 

آبشار آبگرم کلات

مسیر، از دشتی سرسبز می گذرد که البته گروه های دوچرخه سواری هم در آن رفت و آمد می کنند. پیش از رسیدن به آبشار یک بنای تاریخی قرار دارد که مردم روستا معتقدند شکارکاه نادر  بوده ،اما این گفته نمی تواند درست باشد. این نوع معماری نهایتا میتواند کاروانسرایی از دوره صفوی باشد. آبشار آبگرم و حوضچه ی آن به خاطر وجود آب گرم بوی حمام های قدیمی را می دهد. تعداد زیادی درخت انجیر کوهی در مسیر قرار دارد. علاوه بر آن زالزالک کوهی،علف خرس،هم موجود است.  با ادامه مسیر از بالای آبشار می توانید به سرچشمه آبشار برسید که بر خلاف آبشارها ی دیگر در وسط دشت قرار گرفته است.

از این جاذبه نزدیک هم دیدن کنید : منطقه تبادکان مشهد کجاست

مسیر دسترسی به آبشار آبگرم کلات

برای رفتن به آبشار آبگرم کلات که از جاذبه های طبیعی کلات است، باید ابتدا از دره و حاشیه رودخانه عبور کنید، سپس به دشتی سرسبز می رسید کمی جلوتر بقایای یک کارونسرای قدیمی متعلق به عصر صفوی موجود است که براساس وجود این کاروانسرا روستا را دارای پیشینه ی هشتصدساله می دانند. به راه خود ادامه دهید تا به درختان انجیر وحشی برسید که اگر به صورت مستقیم این مسیر را ادامه دهید به سرچشمه ی آبشار آبگرم می رسید. حال اگر می خواهید زیر آبشار آبگرم کلات  را ببینید بعد از رسیدن به درختان انجیر به سمت راست حرکت کنید و در صورتی که تمایل دارید از کنار آبشار عبور کنید باید به سمت چپ حرکت کنید.