header

امامزاده سلیمان (ع)، قلب مذهبی یک روستا

فاصله از مرکز استان 32.5 ک.م فاصله از شهرستان کرج - فاصله از شهر کرج 32.8 ک.م

آدرس

(البرز - کرج - کرج)


استان البرز ـ شهرستان کرج ـ بخش آسارا ـ دهستان آدران ـ 15کیلومتری جاده چالوس ـ 12 کیلومتری فرعی، روستای ارنگه

یکی از کهن‌ترین امامزاده‌ی ایران که به دوره‌ی صفویه مربوط می‌شود، امامزاده سلیمان در شهرستان کرج و روستای ارنگه می‌باشد. این امامزاده‌ی باارزش که هنوز شکل و ساختار اصلی خود را حفظ کرده است و توسط ساختمان‌های دوره‌ی معاصر احاطه نشده است، میراثی با ارزش برای روستای کوچکِ ارنگه محسوب می‌شود. این امامزاده‌ی قدیمی در سال 1380 جزو رسمی از آثار ملی ایران شده است و اهالی روستا نیز برای هر چه سالم نگه داشتن آن می‌کوشند.

از نظر ظاهری همانطور که در تصاویر نیز مشاهده می‌کنید، این بنای مقدس بسیار با قدمت اما ساده به نظر می‌رسد. زرق و برق بسیاری به آن اضافه نشده است و همان ظاهر اصیل و باستانی آن حفظ شده است. اصلی‌ترین قسمت آن یک اتاق مربعی شکل است که مخصوصا برای حفظ ضریح مقدس و فلزی این امامزاده از آن استفاده می‌شود. همینطور این امامزاده داری یک تالار نسبتا بزرگ و مستطیلی است که از آن به عنوان یک نمازخانه استفاده می‌شود و بسیاری از افرادی که از این بنا بازدید می‌کنند و همینطور اهالی منطقه در آن اعمال مذهبی خود را انجام می‌دهند.

همینطور امامزاده سلیمان (ع) دارای یک ایوان ورودی نیز می‌باشد که به سمت شمال قرار گرفته است و با ظاهر ساده اما دلنشین خود، بازدیدکنندگان را به داخل خود فرامی‌خواند. از نظر ظاهر داخلی، کاشی‌کاری و گچ‌کاری‌هایی حرفه‌ای در آن به کار رفته است تا این امامزاده به مکانی ویژه در بین دیگر بناهایی که در روستا وجود دارد تبدیل شود. به طور کلی بنای امامزاده سلیمان (ع) در روستای ارنگه، بنایی ساده اما مقدس از زمان دوره‌ی صفویه محسوب می‌شود که نظر گردشگران باید بیشتر از همیشه به آن جلب شود.


نویسنده

این جاذبه توسط علیرضا رزمجویی ثبت شده است

مشخصات

امامزاده سلیمان (ع)، قلب مذهبی یک روستا

امتیاز کاربران به :

امامزاده سلیمان (ع)، قلب مذهبی یک روستا

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)