header

مسجد محمدیه، نشانی پابرجا از دوره قاجار

فاصله از مرکز استان 981 متر فاصله از شهرستان قزوین 1.8 ک.م فاصله از شهر قزوین 1.8 ک.م

آدرس

(قزوین - قزوین - قزوین)


خیابان شهدا

در خیابان شهدای شهرِ با هویت و متمدن قزوین، مسجدی پابرجاست که از میراث به یادگار مانده‌ی دوره‌ی قاجار است. مسجد محمدیه که از حدود 20 سال قبل به عنوان یکی از آثار ملی ایران به رسمیت شناخته شده است، یکی از باقدمت‌ترین مساجد ایران محسوب می‌شود.

از ظاهر مسجد محمدیه به راحتی می‌توان قدمت و اصالت آن را حس کرد. تلفیق معماری سنتی و اسلامی با نبوغ معماران دوران قاجار، نتیجه‌ای ماندگار به جای گذاشته است که مطمئنا افتخاری برای اهالی شهر قزوین محسوب می‌شود و نشان‌دهنده‌ی فرهنگ کهن این قسمت از کشور ایران است.

با این حال در سالهای اخیر شاهد آسیب‌هایی جدی به این بنا‌ی تکرارنشدنی بوده‌ایم که مخصوصا از ضلع شمالی به دلیل ترکیدن لوله‌های آب و پوسیدگی در معرض تخریب قرار گرفته بود. اما خوشبختانه با ابراز نگرانی شهروندان و فرهنگ‌دوستانِ قزوین، شاهد رسیدگی سریع مسئولان و مرمت مسجد محمدیه بودیم. بنابراین مسجد محمدیه در حال حاضر در شرایطی بسیار مناسب قرار دارد و به لطف مرمت و بازسازی آن، همه‌ی افرادی که به میراث فرهنگی ایرانی و اسلامی علاقه دارند، می‌توانند از آن در خیابان شهدای شهر قزوین بازدید کرده و این بنای کهن و معماری کم‌نظیر آن را مورد تحسین قرار دهند.


نویسنده

این جاذبه توسط علیرضا رزمجویی ثبت شده است

مشخصات

مسجد محمدیه، نشانی پابرجا از دوره قاجار

امتیاز کاربران به :

مسجد محمدیه، نشانی پابرجا از دوره قاجار

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)