header

مسجد جامع رقه

فاصله از مرکز استان 262.2 ک.م فاصله از شهرستان بشرویه 18.8 ک.م فاصله از شهر ارسک 17.4 ک.م

آدرس

(خراسان جنوبی - بشرویه - ارسک)


استان خراسان جنوبی، شهرستان بشرویه، 18 کیلومتری جنوب غربی بشرویه، 100 متری روستای رقه

مسجد جامع «رقه» بشرویه یکی از تاریخی‌ترین مساجد خراسان‌جنوبی است که در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر بشرویه و در فاصله ۱۰۰ متری از شرق روستای رقه واقع شده است. موقعیت مسجد در فضای باز و دور از روستا به طوری که خانه و خانواده ای در نزدیکی آن نیست، واقع شده است.

مسجد جامع رقه در طول سالیان متعدد از اوایل اسلام تا زمان حال تغییراتی در آن اعمال شده و در هر برهه زمانی قسمت جدیدی به آن اضافه شده؛ به عنوان مثال عرصه بیشتر بنا در دوره ایلخانی به سرانجام رسیده و پس از آن ایوان مسجد در دوره صفویه ساخته شده است.

بنا بر فرضیه احتمالی در امان ماندن از خطر سیل، این مسجد بر روی لاشه سنگ ساخته شده تا از خطر احتمالی جلوگیری شود. عمده مصالح بکار رفته در بنا خشت خام است که از نمای خارجی با کاهگل و از نمای داخلی با خام آهک (نام نوعی مصالح به اصطلاح محلی) پوشیده شده.

مسجد جامع رقه 2 درب ورودی از سمت شمال و جنوب دارد که درب فعلی آن به واسطه یک راهرو به حیاط مسجد متصل می شود. این مسجد سه ایوان دارد که در حدود 20 سال گذشته طاق ایوان اصلی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. این اثر تاریخی با شماره 11903 در 5 تیر سال 1384 ثبت فهرست آثار ملی شد.


نویسنده

این جاذبه توسط علی رخشانی ثبت شده است

مشخصات

مسجد جامع رقه

امتیاز کاربران به :

مسجد جامع رقه

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)