header

قلعه گبری، قلعه ای تاریخی

فاصله از مرکز استان 20.5 ک.م فاصله از شهرستان تهران 21.1 ک.م فاصله از شهر تهران 21.1 ک.م

آدرس

(تهران - تهران - تهران)


نزدیکی شهرک علایی شهر ری

یکی از قلعه های با قدمت و تاریخی اطراف شهر تهران قلعه گبری است. این قلعه زیبا در شهر ری و در نزدیکی شهرک علایی قرار گرفته است. قدمت این بنای با شکوه به دو هزار سال قبل و به دوره حکومت ساسانیان باز می گردد. این بنای زیبای تاریخی در حدود 3 هزار متر مربع وسعت داشته و جزو مناطق گردشگری مناسب برای بازدید است. با توجه به گذر زمان طولانی از ساخت این قلعه، اکثر دیوار ها و سازه های این بنا دچار فرسایش شده است.

پیش از انقلاب در محل این قلعه کارخانه باروت سازی فعالیت می کرد. پس از بر شکست شدن این کارخانه و فوت صاحب آن این کارخانه وقف آستان شاه عبد العظیم حسنی شد. امروزه محل این بنای تاریخی به عنوان  انبار استفاده می شود. فضای سبز زیبای اطراف این قلعه تاریخی این منطقه را به محل مناسبی برای گردش و تفریح تبدیل کرده است.

در برخی موارد ارتفاع دیوار های این قلعه به 13 متر می رسد که می توان محل مناسبی برای دیده بانی و دفاع از شهر باشد. وجود برج های دیده بانی مختلف در اطراف این قلعه نیز نشان از کاربری نظامی این قلعه دارد. چهار برج دیده بانی این قلعه در چهار گوشه آن قرار دارد که بتواند دید وسیعی از اطراف قلعه ارائه دهد. مصالح اصلی ساخت این قلعه خشت و گل است که در بسیاری موارد قسمت های کوچکی از این مصالح باقی مانده است.


نویسنده

این جاذبه توسط Milad092 ثبت شده است

مشخصات

قلعه گبری، قلعه ای تاریخی

امتیاز کاربران به :

قلعه گبری، قلعه ای تاریخی

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)