header

سد کینه ورس ابهر

فاصله از مرکز استان 118.1 ک.م فاصله از شهرستان ابهر 19.9 ک.م فاصله از شهر ابهر 19.9 ک.م

آدرس

(زنجان - ابهر - ابهر)


استان زنجان، شهر ابهر، 14 کیلومتری شهر ابهر، 5 کیلومتری روستای کینه ورس، سد کینه ورس ابهر

سد کینه ورس ابهر در 5 کیلومتری روستای زیبای کینه ورس و در 15 کیلومتری شهر ابهر قرار دارد. این سد که از نوع سدهای سنگریزه ای با هسته رسی است قبل از انقلاب و توسط مهندسین کاژ-سانیو به منظور تامین آب شرب مورد نیاز شهر ابهر احداث شد. سد  بر روی رود کینه ورس، که از رودخانه ابهررود که در نهایت به دشت تاکستان می رسد جدا شده است، با طول تاج 374 متر ساخته شده و همچنین آب مورد نیاز باغات و مزارع وسیع بین ابهر تا تاکستان را نیز تامین کرده است . این سد سبب گسترش و رونق کشاورزی و باغداری در این ناحیه شده است.

سد کینه ورس ابهر با قرار گرفتن در میان تپه های سرسبز چشم انداز چشم نوازی را به وجود آورده و تبدیل به یکی از تفرجگاههای اصلی مردم منطقه شده است. ماهیگیری و سایر تفریحات آبی به خصوص قایق سواری از تفریحات اصلی مردمان این منطقه است. محوطه اطراف سد در بهار و تابستان آب و هوای مطبوعی دارد و خیل کثیری از مشتاقان را به سوی خود جذب می کند. سد در مجاروت روستای کینه ورس قرار گرفته است که خود روستا هم با طبیعت سرسبز و بسیار دلنشینش مناظر بی بدیلی را داراست. سد کینه ورس محل کمپ تیم های قایقرانی رویینگ نیز هست و چند سالی است که اردوهای آماده سازی بانوان و آقایان در این سد برگزار می شود.

سد قرار است تبدیل به کمپ دایمی تیم ملی رویینگ در نیمه اول سال شود. این سد مکان مناسبی برای شنا کردن نیست و متاسفانه چندین نفر به دلیل شنا کردن در محدوده سد جان خود را از دست داده اند.دریاچه سد کینه ورس همچون نگینی فیروزه ای در میان تپه ها می درخشد و با طبیعت سرسبز دامنه های تپه های مجاور سد در بهار و تابستان مقصد بسیار مناسبی است. در پاییز و زمستان هوای این منطقه به دلیل برودت هوا به شدت سرد است اما باز هم در روزهایی که هوا کمی آفتابی است حتما ابهریهایی را خواهید دید که خود را به اطراف سد می رسانند تا منظره برفی دریاچه را نیز از دست ندهند. 


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

سد کینه ورس ابهر

امتیاز کاربران به :

سد کینه ورس ابهر

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)