header

زندان هارون، معماری زیبای یک زندان!

فاصله از مرکز استان 30.2 ک.م فاصله از شهرستان تهران 24.2 ک.م فاصله از شهر تهران 24.2 ک.م

آدرس

(تهران - تهران - تهران)


نزدیکی شهر ری

یکی از بنا های تاریخی و جذاب شهر ری زندان هارون است. این زندان قدیمی در شهر ری، که یکی از شهر های با قدمت ایران است قرار گرفته است. زندان هارون در 13 کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است. قدمت این بنای تاریخی مربوط به قرن چهارم هجری قمری است. این زندان در دامنه کوه های مسگر آباد قرار دارد که محل مناسبی برای دور نگه داشتن بزهکاران از شهر بوده است. ساخت این بنا مربوط به دوره حکومتی آل بویه است که داستان های زیادی در کنار ساخت این بنا وجود دارد.

ساختمان این زندان به صورت مکعب مستطیل بوده که هر ضلع آن 30 متر طول داشته و دارای ارتفاعی در حدود 9 متر است. با توجه به گذشت مدت زمان زیاد از ساخت این بنا، قسمت زیادی از این بنا هنور برپا بوده و محل مناسبی برای بازدید گردشگران است. در برخی از منابع تاریخی، از این بنا به عنوان آتشکده یاد شده است. به همین دلیل قدمت آن را می توان تا زمان ساسانیان تخمین زد.

با توجه به معماری این ساختمان و تقارنی که در آن وجود دارد احتمال کاربری مذهبی ساختمان بالاتر است. البته با توجه به گستردگی منابع نمی توان هیچکدام از این فرضیه ها را تایید کرد. همچنین در قسمت طراحی داخلی و معماری آن ظرافت کاری های بسیار ظریفی دیده می شود که به نظر برای یک زندان مناسب نمی آید. مصالح مورد استفاده در ساخت این بنا بیشتر از سنگ و آجر است. نزدیک بودن این بنا به دامنه کوه می تواند دلیل قانع کننده ای برای مذهبی بودن این بنا باشد.  


نویسنده

این جاذبه توسط Milad092 ثبت شده است

مشخصات

زندان هارون، معماری زیبای یک زندان!

امتیاز کاربران به :

زندان هارون، معماری زیبای یک زندان!

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)