header

دریاچه کافتر اقلید

فاصله از مرکز استان 198 ک.م فاصله از شهرستان اقلید 75.6 ک.م فاصله از شهر اقلید 75.6 ک.م

آدرس

(فارس - اقلید - اقلید)


استان فارس، شهرستان اقلید، روستای کافتر

دریاچه کافتر که برخی آن را آبگیر کافتر نیز می نامند دریاچه ای با عمق کم و پوشیده از گیاهان مختلفی همانند نیزارها است که در نزدیکی روستای کافتر و در دامنه کوه معروف بل قرار گرفته است. این دریاچه که با نام دریاچه شادکام نیز شناخته می شود بر سر راه رودخانه معروف شادکام قرار گرفته و در حدود 24 کیلومتر طول و چیزی در حدود 6 کیلومتر عرض دارد. این دریاچه در ارتفاع 2300 متری از سطح دریاها قرار گرفته و از این حیث یکی از مرتفع ترین دریاچه های ایران است. آب این رودخانه و همچنین جریان آب های سرازیر شده از چشمه سارهای ارتفاعات کوه بل  و بارش های فصلی منابع اصلی آب ورودی دریاچه کافتر را تشکیل می دهند.

دریاچه کافتر که دومین دریاچه آب شیرین کشور است در سالهای اخیر به سبب خشکسالی های مکرر و همچنین برداشت غیراصولی از آب دریاچه دچار بحران شده و در فصل تابستان تا مرز خشک شدن کامل پیش رفته و گاهی به چراگاه دام ها تبدیل شده است. وجود علفزارها و نیزارهای وسیع اطراف دریاچه سبب شده تا اطراف این دریاچه مکان مناسبی برای چرا دام های ایلات عشایر استان فارس باشد. این دریاچه یکی از زیستگاه های مهم منطقه برای سکونت پرندگان مهاجر است و از این حیث از اهمیت بالایی برخوردار است. فلامینگو، اردک سردسیر، خوتکا، باکلان، حواصیل و غاز خاکستری تنها برخی از پرندگان مهاجر به سوی این آبگیر زیبا هستند.

علاوه بر این پرندگان، پرندگان دیگری نیز همانند درنا، تیهو، عقاب طلایی و حیواناتی همچون گرگ، روباه، پلنگ، قوچ و میش نیز در کنار این آبگیر ساکن هستند که حیات تمامی این گونه­ها بسته به خشک شدن دریاچه دچار مخاطرات فراوانی می شود. در روزهای پرآبی این دریاچه آب شیرین محل مناسبی برای پرورش ماهی های از جمله ماهی کپور، آمور و قزل آلاست. هوای مطبوع و خنک و کمی سرد اطراف دریاچه، منظره جذاب علفزارها و چمنزارها در کنار جاذبه هایی همانند امامزاده سید محمد و دو چشمه جوشان معروفش و ارتفاعات کوه بل به همراه یخچال های طبیعی اش سبب شده تا این آبگیر کوچک به یکی از جذاب ترین جاذبه های طبیعی شهرستان اقلید و استان فارس تبدیل شود.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

دریاچه کافتر اقلید

امتیاز کاربران به :

دریاچه کافتر اقلید

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)