header

دریاچه سد تهم، نگین آبی شهر زنجان

فاصله از مرکز استان 17.1 ک.م فاصله از شهرستان زنجان 18.2 ک.م فاصله از شهر زنجان 18.2 ک.م

آدرس

(زنجان - زنجان - زنجان)


زنجان، 15 کیلومتری شهر زنجان، جاده تهم- زنجان، دریاچه سد تهم

در حوالی شهر زنجان یک دریاچه زیبا قرار دارد که در اغلب روزهای هفته میزبان زنجانی هایی است که برای گذران یک روز تعطیل و یا یک پیک نیک خانوادگی سری به سد تهم می زنند. سد تهم در 15 کیلومتری شهر زنجان قرار گرفته و از طریق جاده زنجان- تهم به راحتی قابل دسترسی است. طبیعت کوهستانی فوق العاده اطراف این دریاچه  مصنوعی و آب و هوای مطلوب منطقه تهم سبب شده تا این دریاچه زیبا روز به روز محبوب تر شود. چند کیلومتر پایین تر از سد نیز روستای زیبای تهم قرار گرفته است.

اما سد تهم در محلی که دو رودخانه مهم تهم و گله رود به هم میپیوستند و به منظور تامین آب شرب مردم زنجان در سال 1373 کلید خورد. ساخت و آبگیری سد اما 10 سالی طول کشید و بالاخره در سال 1383 این سد زیبا به بهره برداری رسید. گرچه بسیاری از باغات و زمین های اطراف، آبشارها و رودخانه ها به خصوص آبشار مشهور شارشار زنجان  به زیر آب رفت. اما تولد این دریاچه زیبا در دامن سبز کوه ها همه تلخی ها را شست و خود تبدیل به نگینی زیبا در همسایگی شهر شد. بعد از افتتاح این سد، پرورش ماهی هم در این سد کلید خورد و حالا ماهیگیری در لبه دریاچه سد تهم یکی از تفریحات زنجانی هاست.

شنا در این دریاچه-سد اما بارها قربانی گرفته و اکیدا توصیه می شود که از شنا کردن در این دریاچه مصنوعی خودداری کنید. اما اگر قصد دارید به میانه این دریاچه بروید می توانید روی گزینه قایق سواری حساب کنید. آب این دریاچه به سبب خشکسالی های اخیر کاهش یافته اما گاهی که بارش ها به داد سد تهم می رسند دیدن منظره مواج شدن آب آنقدر زیباست که چشمتان را خواهد گرفت. آب و هوا طبیعت اطراف سد در بهار و تابستان استثنایی است. اما گرچه سرمای هوا در زمستان و پاییز برنده است اما با بارش برف و کمی رخ نمودن هوا اغلب مردم برای برف بازی و گاهی برپا کردن بساط کباب حتما سری به اطراف سد تهم می زنند.

 


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

دریاچه سد تهم، نگین آبی شهر زنجان

امتیاز کاربران به :

دریاچه سد تهم، نگین آبی شهر زنجان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)