header

خانه رسولیان، دانشکده معماری یزد

فاصله از مرکز استان 4.1 ک.م فاصله از شهرستان یزد 1.3 ک.م فاصله از شهر یزد 1.3 ک.م

آدرس

(یزد - یزد - یزد)


یزد، خیابان امام خمینی، محله سهل بن علی

خانه های قاجاری همواره بسیار زیبا بوده اند و نوع معماری آن ها به خصوص در شهرهای کویری مانند یزد به دلیل گرمای بیش از حد هوا خارق العاده انجام داده می شده تا اهل منزل از گرمای طاقت فرسای این شهر کویری در امان باشند. خانه رسولیان بنایی است که در دوران قاجار ساخته شده است و بسیاری از مردم هر ساله برای بازدید از این بنا به یزد می روند. این خانه که از دو بخش بیرونی و اندرونی ساخته شده است مانند هر بنای قاجاری دیگری زیبایی های خاص خود را دارد. بیرونی این خانه که شامل حیاط بزرگ برای برگزاری جشن ها و روضه خوانی امام حسین (ع) نیز مورد استفاده قرار می گرفته است و همچنین شامل بادگیر، تالار، زیرزمین و ارسی می باشد. در قسمت درونی این بنا نیز یک تالار، ارسی، بادگیر، پنج دری و سه دری در نظر گرفته شده است.

ساخت خانه رسولیان یزد به سال 1283 هجری شمسی باز می گردد و به دلیل تقریبا تازه بودن بنا، هنوز کاملا شکل اولیه خود را حفظ کرده است. این بنا به دست محمد حسن محمد رحیم ساخته شده است و در زمان خود یکی از شاهکارهای معماری در یزد به شمار می رفته است و هم اکنون نیز جای تحسین بسیار زیادی دارد. در صورتی که بخواهید از بنا دیدن کنید، بهتر است یکی دو ساعت از وقت خود را به آن اختصاص دهید. لازم به ذکر است که بنا امروزه در دست دانشکده معماری شهرستان یزد قرار گرفته است.

یکی از مهم ترین قسمت های این بنا را می توان آرامگاه استاد محمدکریم پیرنیا دانست. ایشان که در سال 1299 چشم به جهان گشودند به دلیل تحقیقات فراوانی که در زمینه معماری سنتی ایران داشتند و همچنین تلاش بسیار زیادی که برای زنده نگه داشتن این معماری با نوشتن مقالات فراوان داشتند، به عنوان پدر معماری سنتی ایرانی شناخته می شوند. ایشان در سال 1376 به دیار حق شتافته و آرامگاه ایشان بر طبق وصیت وی در بنای خانه رسولیان انجام داده شد.


نویسنده

این جاذبه توسط محمد شفیعی ثبت شده است

مشخصات

خانه رسولیان، دانشکده معماری یزد

امتیاز کاربران به :

خانه رسولیان، دانشکده معماری یزد

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)