header

بازار خان در یزد، پویا و فعال

فاصله از مرکز استان 4.1 ک.م فاصله از شهرستان یزد 1.9 ک.م فاصله از شهر یزد 1.9 ک.م

آدرس

(یزد - یزد - یزد)


خیابان قیام

یزد شهر تاریخی و دوست داشتی، گرم و مطلوب برای سفر است که هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود فرا می خواند. فرهنگ و هنر هر شهر در سوغات و محصولات دستی آن وجود دارد و بهتر است برای آشنا شدن هر چه بیشتر با فرهنگ و تمدن یک شهر سری به بازار آن شهر بزنید. بدین ترتیب این شانس را دارید تا با کارگاه های صنایع دستی روبرو شوید، مردم خونگرم یزد را ببینید که دل گرم آنها برگرفته از خورشید این شهر می باشد و همواره به دنبال روزی حلال، مغازه های خود را به روی مسافرین باز می کنند.

بازار خان یکی از جاذبه های تاریخی یزد است. قدمت بازار خان در یزد به دوران ناصرالدین شاه قاجار و زمانی می رسد که محمد تقی خان بافقی آن را بنا نمود. این بازار که هنوز هم بزرگترین بازار شهر یزد به شمار می رود هنوز پس از گذشت بیش از 100 سال با وجود 20 تیمچه پویا و فعال بوده و منتظر گردشگرانی است که از جای جای ایران برای گذراندن اوقات تعطیلات خود به این شهر تاریخی سفر می کنند.

اگر راهی یزد شدید بازار خان می تواند گزینه ای کاملا مناسب برای شما باشد تا علاوه بر اینکه با تاریخ، فرهنگ و معماری کهن ایرانی آشنا می شوید بتوانید سوغات و وسایل مورد نیاز خود را تهیه نمایید. این بازار در واقع تشکیل شده از یک بازار 274 متری که ارتفاعی برابر با 4 تا 6 متر داشته و 153 مغاره، حمام و میدانی در آن قرار دارد.

بازار پنجه علی، بازار صدری، بازار قیصریه، بازار علاقبندی، بازار زرگری، بازار افشار، بازار دروازه مهریز، بازار مسگری و در نهایت بازار نخود بریز ها مهم ترین بخش های بازار خان در یزد می باشند. دلیل اصلی نام گذاری این مکان تاریخی به بازار خان این بوده است که در قدیم تنها خوانین و بزرگان شهر میتوانستند از آن دیدن کرده و خرید خود را انجام دهند ولی به مرور زمان این قانون برداشته شده و ورود همگان به این مکان آزاد گردید. طول تقریبی بازدید از این بازار حدود 2 تا 3 ساعت می باشد و بسته به میزان خرید ممکن است به طول این بازدید افزوده شود.

 


نویسنده

این جاذبه توسط محمد شفیعی ثبت شده است

مشخصات

بازار خان در یزد، پویا و فعال

امتیاز کاربران به :

بازار خان در یزد، پویا و فعال

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)