header

آرامگاه پوریای ولی

توضیحات

محمود خوارزمی که با نام پوریای ولی نیز شناخته می شود یکی از پهلوانان نام دار ایرانی است که به واسطه داشتن ویژگی هایی همچون تبحر در کشتی، توان بالای بدنی، چالاکی، جوانمردی، تواضع و اخلاق نکو بسیار محبوب بوده است. این پهلوان نامدار ایرانی که در جوانی به شغل پوستین دوزی اشتغال داشته است در شهرها و کشورهای مختلفی به کشتی گیری پرداخته است. پوریای ولی در جوانی دچار تحولی عظیم می شود که مسیر زندگی وی را متحول می کند. از این پهلوان نامدار که در ردیف شاعران نیز قرار می گیرد داستان ها و افسانه های بسیاری بر سر زبان هاست. در مورد محل دفن این پهلوان نامدار  نظریات متناقضی وجود دارد.

هم اکنون سه مقبره به وی منتسب است که یکی در خیوه در کشور ازبکستان و دیگری در گیلان و در نزدیکی فومن و صومعه سرا و آخری نیز در شهر خوی واقع شده است. در این میان با توجه به سند موثق بدست آمده از عهد صفوی پهلوان پوریای از اهالی خوی و سلماس بوده و در نهایت در همین شهر از دنیا رفته است و احتمالا مقبره منسوب به پوریای ولی در شهر خیوه نیز متعلق به پسر پوریای ولی محمو قتال بن پوریای ولی است که در طول تاریخ به اشتباه به مقبره پوریای ولی منتسب شده است. مقبره موجود در فومن نیز در واقع تنها یک مرکز یادبود برای پوریای ولی است که در طی قرون گذشته ساخته شده است. این مقبره در نزد اهالی شهر خوی به مقبره پیرولی شهره است.

در برخی منابع تاریخی نیز به وضوح از پوریای ولی و سنگ قبر وی در شهر خوی یاد شده و تاریخ وفات وی نیز  به سال 722 هجری قمری ذکر شده است. به طور کلی پنج منبع تاریخی معتبر از جمله کتاب مرآت الشرق پوریای ولی را از اهالی خوی دانسته و مقبره وی را در این شهر می دانند.  در سال های اخیر یادمانی بر فراز مقبره پوریای ولی ساخته شده است که در گورستان پیرولی این شهر قرار دارد و از چهار ستون سنگی و یک سقف که حفره ای در میان آن قرار دارد تشکیل شده است. در کنار این یادمان انگشتری با حکاکی پوریای ولی قرار دارد که جلوه زیبایی را بوجود آورده است. این یادمان به همت خیرین شهر خوی و بنیاد پوریای ولی ساخته شده است.

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه