header

آبشار وزنه سر، نگینی در قلب طارم زنجان

فاصله از مرکز استان 75.2 ک.م فاصله از شهرستان طارم 16.4 ک.م فاصله از شهر آب بر 16.4 ک.م

آدرس

(زنجان - طارم - آب بر)


استان زنجان، شهر آب بر، 17 کیلومتری شهر آببر، روستای وزنه سر

در 17 کیلومتری شهر آببر از توابع شهرستان سرسبز طارم روستای زیبایی قرار دارد که به سبب داشتن آبشارهای متعدد کوتاه و بلندش در میان طبیعت گردان به سرزمین آبشارها شهره است. اگر از جاده تهم به طارم عازم این روستا شوید پنج کیلومتر پس از پشت سر گذاشتن درام به تابلوی روستای وزنه سر می رسید. چند کیلومتر دورتر از جاده روستای زیبای وزنه سر با طبیعتی استثنایی و سرسبز در میان انبوه درختان و پیچ و خم کوه ها نمایان می شود. در این روستا باغات متعدد با درختانی همچون گردو، فندق، زیتون، تمشک، زالزالک و .... دارد و رودخانه ای پر آب از میانه آن عبور میکند.

این رودخانه که از اتصال دو رودخانه پرآب دیگر حاصل می شود در مسیر عبور خود از بلندای کوهها و صخره ها آبشارهای متعددی را به وجود می آورد. در میان چند آبشار این روستای زیبا سه آبشار پرآب تر و بلندتر از بقیه آبشارها بوده و به آبشارهای کوثر شهره است. در فاصله 1.5 کیلومتری روستا اولین آبشار با نام کوثر 1 قرار دارد که بلندتر از دو آبشار دیگر است. این آبشار بسیار زیبا از بلندای کوه پایین آمده و در میان انبوه درختان حوضچه ای را در پایین دست آبشار ایجاد می کند. این آبشار بسیار زیبا در نزدیکی امامزاده احمد(ع) قرار دارد. برخی معتقدند که این آبشار در گویش بومیان منطقه وزن نامیده می شده و روستا بر فراز این آبشار قرار می گرفته است و به همین دلیل وزنه سر نامیده می شد.

آبشار دوم که با عبور از مسیری سرسبز و با انبوه درختان در میان جنگلی زیبا پدیدار می شود چند کیلومتری با آبشار اول فاصله دارد. آبشار دوم نیز با فرود از بلندای صخره ها مناظر بی بدیلی را خلق می کند. چند کیلومتر آنطرف تر آبشار کوثر 3 قرار گرفته و کوتاه تر از بقیه آبشارهاست. علاوه بر این سه آبشار چندین آبشار کوتاه و بلند دیگر نیز در اطراف روستا قرار دارد که بسیار دیدنی است. رودخانه وزنه سر در نهایت از روستا عبور می کند و به رودخانه ای بلندتر می پیوندد. این روستا علاوه بر آبشارهای زیبا مناظر طبیعی بی بدیلی دارد که بسیار چشم نواز است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

آبشار وزنه سر، نگینی در قلب طارم زنجان

امتیاز کاربران به :

آبشار وزنه سر، نگینی در قلب طارم زنجان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)