کویر سه قلعه یکی از منحصر به فردترین کویر‌های شرق کشور و از جمله جاهای دیدنی سرایان است که جاذبه‌ها و زیبایی این منطقه گردشگران فراوانی را از مناطق و کشور‌های مختلف به خود جلب کرده است

کویر سه قلعه کجاست؟

خراسان جنوبی جاذبه‌های گردشگری متنوع و بسیاری دارد و کویر در خراسان جنوبی یکی از مهم‌ترین و بهترین قابلیت‌هایی است که می‌تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی و فعال کردن جوامع محلی کمک شایانی داشته باشد. کویر سه قلعه یکی از جاذبه های طبیعی سرایان است که با ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی امسال از امکانات بسیار خوبی نیز برخوردار است. این کویر در استان خراسان جنوبی، شهرستان سرایان و  در اطراف شهر سه قلعه واقع است. جغرافیای سه قلعه به گونه‌ای است که در مسیر جریان گرد و غبار محلی قرار ندارد و حدود صفر درجه در محل رصدگاه، امنیت بالای منطقه، دارا بودن جاذبه‌های کویری زیبا و استثنایی شامل تپه‌های ماسه روان (تپه ماهور)، دریاچه نمک، دق (زمینی کاملاً صاف و سفت که دارای هیچ گونه پوشش گیاهی نیست) این منطقه را به عنوان جاذبه‌ای دیدنی و منحصر در منطقه معرفی می‌کند. کویر سه قلعه با توجه  به کویری بودن خود میتواند صفا و ریبایی خاصی را برای بینندگان خود به وجود اورد که این کار هم مستلرم بکر بودن این کویر می باشد. 

کویر سه قلعه سرایان

شهر سه قلعه

این منطقه در 37 کیلومتری مرکز بخش سه قلعه شهرستان سرایان واقع شده و به عنوان نقطه‌ای مناسب و مرجع در کشور شناخته شده است. البته می‌توان به اینها آفرود سواری و جیپ سواری و تکان‌های هیجان انگیز خودرو رافور را هم اضافه کنیم که این روزها در کویر نمکزار رواج زیادی یافته است. منطقه سه‌قلعه از نظر هوایی و زمینی، می‌توان یکی از در دسترس‌ترین نقاط دارای آسمانی تاریک پرستاره در ایران دانست سه قلعه به دلیل داشتن اسمانی تاریک جهت رصد ستارگان دارای ویژگی و اهمیت خاص است.