کوه پلوار کرمان کجاست

کرمان استانی در جنوب شرق ایران است که رشته کوه پلوار از جمله جاهای دیدنی کرمان است که مانند دیواری بلند  آن را از کویر لوت جدا می‌کند. رشته کوه پلوار در شرق کرمان و شمال شهر ماهان قرار دارد. این رشته کوه که حدود 150 کیلومتر طول و 4200 متر از سطح دریا ارتفاع دارد به "دماوند کرمان" معروف است و بین شهداد و کرمان واقع شده است. این کوه یکی از سخت ترین کوههای ایران است. کوه پلوار از قله ها و کوه های زیادی تشکیل شده است و همچنین طولانی ترین تونل خاورمیانه به طول 3300 متر در قلب کوه پلوار واقع شده است. پلوار به معنی پلی میان کویر لوت و کرمان که کویر لوت و شهداد را از کرمان جدا میکند .در دامنه کوه پلوارروستاهای زیادی قرار گرفته است. 

از این جاذبه نزدیک هم دیدن کنید : آبشارهای سیمک

 

کوه پلوار ماهان در کرمان

دیدنی های اطراف کوه پلوار ماهان

از جمله جاذبه های طبیعی کرمان که در سمت غرب کوه پلوار قرار دارند می توان به روستاهای سکنج، دربر، ده سفید، بلبلوئیه، حسین آباد  و در شرق این کوه روستاهای جوشان، آبگرم، سیرج، هشتادان وکلباف اشاره کرد. همچنین مهمترین کوههای این کوهستان عبارتند از  تل زرد، تل شورد، دینر،  خرخسرو ،میانکوه، سیاه کوه گورک، ده مانی روز، تیغه سیاه، گو در چاه و .... 

این جاذبه دیدنی را از دست ندهید : آبشار های سیمک

رودهای کوه پلوار

از این کوهستان رودهای متعددی سرچشمه میگیرد رودهایی که از دامنه های شرقی این رشته  کوه سرچشمه میگیرند عبارتند از شیرین رود ،رود خرجند ، رود دهن غار، رود خرشکی ، رود شهداد ، رود در سخت. رود هایی که از دامنه های غربی این رشته کوه سرچشمه میگیرند عبارتند از رودخانه چترود ، آب حسین آباد و رود سفید . 

مسیر رسیدن به قله پلوار ماهان

برای صعود به پلوار ، به دانش فنی برای صعود از مسیری به نام پل صراط نیاز دارید. رشته کوه جوپار که بر روی کوه پلوار ایستاده است ، حتی از چشم انداز بیشتری برخوردار است و با قله ها و صخره های سر به فلک کشیده شما را مجذوب خود می کند. موقعیت جغرافیایی کرمان بین دو کوه جوپار و پلوار است و این منطقه را به یکی از مهمترین مناطق کوهنوردی و صخره نوردی تبدیل کرده است.

باعث خوشحالی ماست اگر تجربیاتتون از سفر به این جاذبه دیدنی را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگزارید.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم