پارک ملی دریایی دیر-نخیلو یکی از مناطق حفاظت شده استان بوشهر است که به بهشت پرندگان شهرت یافته است. مساحت این منطقه بکر و زیبای حفاظت شده حدود 34 هزار هکتار است. بهشت پرندگان که از مناطق مهم زیست و تولید مثل پرندگان است، زیستگاه گونه های متنوعی از پرندگان نیز می باشد. پارک ملی دریایی دیر-نخیلو از مهم ترین جزایر چهارگانه حفاظت شده است که محل تولید مثل پرستوهای دریایی نیز می باشد. به گفته کارشناسان، منطقه حفاظت شده پارک ملی دریایی دیر-نخیلو، منحصر به فردترین اکوسیستم دریایی است.

اواخر بهار و اوایل تابستان، زمان تخم گذاری پرندگان در این پارک ملی است. گونه های متنوعی از پرستوهای دریایی مانند کاکلی کوچک، کاکلی بزرگ، پشت تیره و گونه سفید، ابتدای بهار برای تخم گذاری به این منطقه آمده و تا انتهای تابستان که زمان رشد جوجه ها می باشد، در این منطقه سکونت دارند. 

تعداد پرندگانی که در بهشت پرندگان زاد و ولد دارند حدود 100 هزار پرنده تخمین زده شده است. با توجه به وسعت پارک ملی دیر-نخیلو، این منطقه به عنوان یکی از مکان های مهم جوجه آوری پرندگان در خاورمیانه شناخته شده است. پرندگانی از خانواده باکلان، کاکایی، لک لک، غاز، پلیکان، حواصیل، آب چلیک، درنا و بسیاری دیگر از جمله پرندگانی هستند که در این منطقه زیست می کنند.

در پارک ملی دریایی دیر-نخیلو، با شروع فصل گرم سال، لاک پشت های منقار عقابی را مشاهده خواهید کرد که در حال تخم گذاری هستند.