بلند ترین قله کوههای بینالود و الاداغ ؛ شاه جهان نامیده می شود و 3350 متر از سطح دریا ارتفاع دارد .این رشته کوه در امتداد روستای بام (با حدود 1600 متر ارتفاع از دریا ) که در سلسله جبال البرز واقع شده است .

کوه شاه جهان از چند قسمت تشکیل شده که هر کدام به نامی خاص شناخته می شوند. خروس یا کرکس‏رو، تخته‏ میرزا، گورکی یا گورکان یا گبرکان … از جمله نامهای آن بشمار می رود. به دلیل اینکه رد زمستان در این رشته کوه برف می بارد در فصل تابستان منظره جالب و سرسبزی را خلق می کند . اما بخش شمالی آن که از رطوبت بخش شمالغربی ایران را دریافت میکند سرسبزتر از بخش جنوبی آن است. این رشته كوه از طاقدس‌ها و ناودیس‌های فشرده و متقارن تشكیل شده كه به جهت عمومی شیب طبقات شمالی، جنوبی می‌باشد كه حداكثر فشردگی را در مركز دارد. این رشته كوه از صخره‌های عظیم و دامنه‌ها از قطعه سنگهای درشت و ریز پوشیده شده است.

 

پوشش گیاهی

به غیر از درختان ارس که در بلندیهای شاه جهان، سالوک و ساری گل بطور پراکنده می‌رویند، منطقه دارای مرتع و جنگل های فراوانی است. این جنگل‌ها که در ارتفاعات شمالی و شمال شرقی قرار دارند، اغلب از درختان پسته، انار، سماق، انجیر، زبان گنجشک، گلابی وحشی، ارغوان و … تشکیل شده است. پوشش گیاهی منطقه را نیز گیاهانی چون پیاز کوهی، درمنه، خارش‌تر، بارهنگ، اسپند، قارچ، پونه، زرشک، بومادران، استاقدوس و غیره تشکیل می‌دهد.

 

حیات وحش

به علت وجود مراتع و جنگل‌ها، زیستگاه حیات وحش در قسمت‌های زیادی از این شهرستان گسترده شده است. حیواناتی چون شغال، آهو، گرگ، گورکن، خرگوش، روباه، خوک، پلنگ، کفتار و بزکوهی در نقاط مرتع به ویژه در منطقه سالوک زندگی می‌کنند. منطقه حفاظت شده ساری گل در شمال شرقی اسفراین، با وسعت ۲۸۰۰۰ هکتار زیستگاه انواع وحوش و گیاهان می‌باشد به همین دلیل جزو منطق شکار ممنوع تعیین شده است .