قله ملکوه کجاست

قله ملکوه در شهرستان تربت حیدریه استان خراسان رضوی قراردارد و مکانی بسیار دنج برای کوهنوردی و صخره نوردی می باشد. این قله در این منطقه جزو قلل مرتفع می باشد . این قله به خاطر وجود صخره های بزرگ سنگی نام علم کوه خراسان را به خود اختصاص داده است. این منطقه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با باغ‌های فراوان آلو و آلوچه بوده و تابستان‌های خنک و فرح‌بخش است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: روستای نامق

مشخصات قله ملکوه

قله ملکوه (کوه چهل تن) که یکی از جاهای دیدنی تربت حیدریه و جاذبه های طبیعی تربت حیدریه می باشد، دارای ارتفاع ۳,۰۱۳ متری است. در اطراف این کوه آبشارهای طبیعی روستای دافی و دره یوزا روستای برس و ارگی روستای رقیچه از بهترین جاذبه‌های بخش کدکن هستند. ملکان یا ملکوه خاستگاه عسل گوشت‌های شکار (بلدرچین و کبک و…)می‌باشد قله ملکوه بخاطر شکل مخروطی بودن و سنگی آن یکی از قللی است که مورد توجه کوه‌نودان و سنگ‌نوردان استان و کشور می‌باشد. این قله اولین بار توسط تیم باشگاه یا گروه کوه‌نوردی آزادگان مشهد صعود و به دیگران شناسانده شد. اولین گشایش مسیر دهلیز مرکزی دیواره آن توسط زنده یاد عباس جعفری، نظام‌دوست و محمد زرخواه انجام گردید و همچین اولین صعود زمستانی دهلیز مرکزی،‌ یال شرقی و غربی آن توسط اعضای همین باشگاه گشایش گردید. 

قله ملکوه قله ای با اب و هوا و منظره ای دل انگیز

راه های صعود به قله

اگر بخواهید به این قله صعود کنید مسیر هایی برای بالا رفتن وجود دارد که برخی از آنها در زیر ذکر شده اند:مسیری که از شمال به این قله منتهی می شود واقع در دیواره ی مرکزی و به ارتفاع دویست و هفتاد متر می باشد.مسیری دیگر از سمت غرب برای صعود وجود دارد که به مسیر سوزنی ها معروف است.ساده ترین مسیر صعود به این قله مسیر جنوبی آن است.مسیری دیگر از سمت شرق هم موجود است که به آن دهلیز شرقی یا گرده ماهی می گویند.