در میان جاده جاجرم به گرمه حتما به یک قلعه بزرگ و باشکوه بر خواهید خورد که بر روی تپه ای شکوه و حلال خواص خودش را رخ تماشاچیان نشان خواهد داد این قلعه یکی از منحصر به فرد ترین قلعه های این منطفه خواهد بود که نوع خواصی از معماری را دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. این قلعه نوع بسیار زیبایی از قلعه های صده گذشته ایران خواهد بود که نوع خواص از معماری را دارد .

همانطور که در ابتدا بیان شد این قلعه بر روی یک تپه قرار دارد که دور تا دور آن را شش برج محاصره کرده است  و برای نگهبانی از مردمان داخل قلعه کاربرد داشته است و داخل قلعه دارای چهار اتاق می باشد که برای تامین آب و آذوقه از دیوار این اتاق ها برای ذخیره استفاده می شود که عوامل خارجی نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. در جنوب شرقی قلعه دارای راه پله برای دسترسی به برجک با ارتفاع 12 متر قرار دارد که سربازان از آن میتوانستند استفاده کنند و در داخل این قلعه هم یک چشمه آب شیرین قرار دارد که برای شرب از آن استفاده می شده است که به نام سازنده قلعه می باشد و اکنون به سمت جاجرم جریان دارد و مصالح از سنگ و ملاط و آجر بوده است.

یک تونل مخفی هم در این قلعه وجود دارد که برای امنیت بالای آن حفر شده که به جاجرم میرسد.

تاریخدانان هم اکنون برای تعیین صاحب این قلعه دچار اختلاف هستند که عده ای معتقدند که این قلعه به  جلال‌الدین سلجوقی مربوط است ولی عده‌ای معتقدند که سازنده اصلی این بنا  جلال‌الدین؛ بنیان‌گذار سلسله جلالیه می باشد که باز نظریه محتمل تر این است که این قاعه یک مکان نظامی و جنگی است و برای دفاع ستاخته شده و این مربوط به قرن هفت هجری و به دستور جلال الدین خوارزمشاه ساخته شده است .

عده اعتقاد به این دارند که در جریان حمله مغول به دستور سلطان جلال الدین برای آماده سازی مجدد خود برای حمله به مغول ها ساخته شده است .

این قلعه زیبا و جالب یکی از مکان های دیدنی گرمه می باشد که به شما دوستتداران تاریخ و تمدین ایرانی پیشنهاد می شود که حتما از آن برای اطلاع از پیشینیان مان دیدن نمایید .