غار بتو یکی از جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی است که در نزدیکی روستای چرمه در 12 کیلومتری مرکز شهر سرایان واقع شده است. قندیل‌های زیبای آهکی به اشکال مختلف، حوضچه‌های آب معدنی، بلورهای زیبای کوارتز و کلسیت از شگفتی‌های داخل غار می‌باشند. پس از دهانه غار یک محوطه 50 متری قرار دارد که در انتهای آن چاهی به عمق حدوداً 25 متر به خوبی قابل رؤیت است. این غار دارای دو دهانه می‌باشد. دهانه ورودی «اژدها» نامیده می‌شود و دهانه خروجی که بسیار مخوف و عظیم است، «بتو» نام دارد. آب روانی که در داخل غار جاری است، آبی سرد و قابل آشامیدن است. قندیل های زیبا و آهکی و بی انتها بودن آن از شگفتی های غار بتون سرایان است که هنوز انتهای آن کشف نشده است.
غار بتو در یک کوه صخره ای که از سنگ های آهکی و رسوبی تشکیل شده است، قرار دارد. این غار آهکی دارای مجموع فرود 400 متر و به عمق حدود 3 کیلومتر درازا است.  پس از ورود به غار به یک سالن 50 متری وارد می شویم که در انتهای آن دهنه چاه اول به خوبی نمایان است عمق این چاه درحدود 25 متر است.
یکی از نکات جالب در این غار وجود گیاهی است که در مقابل نور چراغ حالت فلورسنت به خود می گیرد و نور منتشر می کند. پس از رسیدن به سالن بزرگ انتهایی که دارای استلاگمیت های بسیاری است وارد تونل حوضچه ای که حاوی آب سردی است می شویم. دریکی از چاهها حوضچه ای خشک شده است که کف آن از بلورهای سفید و زیبا مفروش شده است.
در داخل این غار می توان انواع تزئینات آهکی از قبیل استلاگمیت،استلاگمیت (لوله ای ، میله ای ، گل کلمی و...) حوضچه های آب معدنی، بلورهای زیبای کوارتز و کلیست و پدیده بی نظیر و کمیاب مروارید غار را مشاهده کرد. غار اژدها درواقع دومین غار عمیق و از غارهای شرق کشور محسوب می شود .