طاق شاه عباسي طبس

سد شاه عباسی ملقب به طاق شاه عباسی در روستای خرو در 27 کیلومتری شرقی شهر طبس قرار دارد، به افرادی که برای دیدن چشمه مرتضی علی به این روستا سفر می کنند پیشنهاد می شود مسیر آبگرم چشمه مرتضی علی را ادامه داده تا به دره تنگی برسید از آن دره زیبایی های طاق عباسی دیگر نمایان است. طاق شاه عباسي طبس که از آن به عنوان جاهاي ديدني طبس ياد مي شود همواره گردشگران زيادي را در طول سال به خود جذب کرده است.

طاق شاه عباسي طبس

قدمت طاق شاه عباس  را به دوره صفویه نسبت می‌دهند که با ارتفاع 60 متری که دارد بزرگ ترین و قدیمی ترین سد قوسی جهان است. بر روی این سد تاریخی سنگ نگاره هایی حک شده که کارشناسان معتقدند این نقوش نمادی از درخواست فراوانی آب، و یا نشانی از فرشتگان نگهبان آب است که برای زایندگی و فراوانی نعمت دعا می کنند. 

اين جاذبه ديدني نزديک را از دست ندهيد : چشمه آبگرم مرتضي علي

طاق شاه عباس طبس یکی از نماد های خلاقیت و دور اندیشی ایرانی و يکي از جاهاي تاريخي طبس است. و ایرانیان با تلاشی که داشتند توانستند سدی را در گذشته احداث کنند که به طور آجری در میان دره  تنگ و تمامی موارد نظیر استحکام و امور فنی ان به طور کامل در نظر گرفته شده است که خود هوش و ذکاوت آنها را میرساند در واقع هنگام ورود آب به داخل سد پشت آن رسوب جمع نمی شود و این باعث پایداری هزار ساله سد خواهد شد بدون آن که به تعمیری در طی سالیان نیاز داشته باشد این سد در برابر فشار زیاد آب تحمل بالایی دارد و میتوان گفت اولین سدی است که طی چندین سال کوچکترین آسیبی به آن وارد نشده است بر بدنه کوه های نزدیک آن حفره هایی وجود  دارد که باعث زیبایی دو چندان آن شده است.

سفر خوبي را براي شما آرزومنديم