ماخونیک

 با یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان آشنا شوید! ماخونیک روستایی پنهان شده در دل کوه ها با آداب و رسوم و فرهنگی عجیب که قرن هاست مردمان آن منطقه را از ورود به دنیای تکنولوژی بازداشته است. کشور بزرگ ایران سرزمینی با بسیاری از جاذبه های طبیعی و گردشگری است که تعداد زیادی مثل روستای ماخونیک بیرجند هنوز هم که شده برای افراد بسیاری ناشناخته است . جاذبه های دیدنی و جذابی که ممکن است نیاز به هیچگونه هزینه زیاد از جمله خرید بلیط هواپیما نداشته باشد و تنها با سفر به نقاط مختلف کشور می توان آن ها را یافت و به وجود همچین پدیده های شگفت انگیز پی برد.

آدرس روستای ماخونیک بیرجند

روستای ماخونیک با قدمت حدود 300 سال یکی از روستاهای هدف گردشگری است. این روستا به دلیل ویژگی های زیستی و فرهنگی منحصر به فردی که دارد جزو 10 روستای عجیب ایران  و یکی از جاهای دیدنی سربیشه بوده، ماخونیک توانسته است علاوه بر گردشگران، نظر پژوهشگران زیادی را نیز به خود جلب نماید.

آدرس روستای ماخونیک در شرق استان خراسان جنوبی  و از توابع شهرستان سربیشه است. دلیل اصلی شهرت ماخونیک به مردمان آن بر می گردد. مردمانی که کوتاهی قد، آنها را مشهور کرده است.

عکسهای روستای ماخونیک بیرجند

قد مردم روستای ماخونیک بیرجند

متوسط قد مردم  روستا حدود 80 تا 120 سانتی متر است.

روستای لی لی پوت ایران

قد کوتاه مردمان این روستا سبب شده که لی لی پوت لقب گیرند.

روستای ماخونیک بیرجند

از دیگر ویژگی های روستای ماخونیک، معماری خانه هایی است که بر خلاف خانه های عادی، در زیر زمین ساخته شده و گاه سقف آنها هم سطح زمین است. خانه هایی که متناسب با قد خود اهالی ساخته شده اند و تقریبا یک متر داخل زمین قرار دارد. خانه هایی خشتی که سقف آن ها از خار و خاشاک و یا گل تشکیل شده است. این خانه ها شکل مشخصی ندارند و متناسب با ناهمواریهای منطقه ایجاد شده اند. 

عکسهای روستای ماخونیک بیرجند

آب و هوای روستای ماخونیک 

قرار گرفتن نصف بیشتر خانه در داخل زمین باعث شده است که محیط داخل آن در تابستان بسیار خنک و در زمستان بسیار سرد باشد. تمام خانه های روستا به مسجد اصلی روستا که در وسط آن قرار دارد راه دارند . بنابراین معماری روستا که یکی از روستاهای اطراف سربیشه است، یکی دیگر نشانه‌‌های فرهنگی آن است.

فاصله ی بیرجند تا روستای ماخونیک 

فاصله روستای ماخونیک تا بیرجند حدود 135 کیلومتر است و حدود 1 ساعت و 47 دقیقه برای پیمودن این مسافت زمان لازم است.

عکسهای روستای ماخونیک بیرجند

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم