این روستا که در قدیم به روستای دره صوفیان معروف بود قدمتی هزار ساله دارد و این قدمت به واسطه درختان کهن سال مثل نارون که در روبروی روستا قرار دارد و درختان گردوی قدیمی است .

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : روستای فیروزه شیروان

این روستا در 17 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد در استان خراسان شمالی در میان دره ای قرار گرفته است و رود خانه ای زیبا که از کوههای آق مشهد سرچشمه میگیرد از میان این روستا میگذرد.

طبیعت  روستا بی نظیر و دیدنی است . چشمه ای به نام تغو، کوهی به نام جده و حرمی که متعلق به امام زاده علی بن زید ابن موسی ابن جعفر میباشد در این روستا قرار دارد . چشمه ترنو واقع در ضلع شمالی روستا در منطقه ای به نام چاهک پایین از دل کوه می جوشد و داردای چشم اندازی زیباست .

زبان مردم روستا ترکی محلی است و کار اصلی مردم باغداری، کشاورزی و دام پروری است .

در کذشته جمعیت روستا بیش از هزارو دویست خانوار بوده است و به علت کمبود امکانات و نبودن راه بیشتر مردم روستا به شهر بجنورد کوچ کرده اند . جمعیت روستا اکنون حدود صد خانوار است که اکثرا دامدار هستند . بیشتر مردم روستا که به بجنورد کوچ کرده اند در فصل  بهار و تابستان به روستا بر می گردند و به کشاورزی می پردازند .

محصولات این روستا گندم، عدس، حو و نخود است که به صورت دیم کاشته میشود و محصولات باغی این روستا بیشتر گیلاس، انگور و گردوست .سوغات محلی این روستا عبارتند از قره قروت، کشک و لواشک که  از مواد اولیه سالم به دست امده.