می توان از جمله روستاهای پلکانی ایران به روستای بوژان اشاره کرد. این روستا در ۲۱ کیلومتری شمال شرقی نیشابور، دامنه ارتفاعات جنوبی رشته کوه بینالود قرار دارد و به عنوان یک تفریحگاه برای ساکنان نیشابور محسوب می شود. یکی از جذابیت های این روستا طبیعت بکر، آبشارها، چشمه ها و سایر جلوه های آن است که به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محسوب می شود.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : دره پرستوها نیشابور

در ابتدای ورود به روستا آنچه بیننده را جذب می کند، ساختار خانه های بوژان است که بر روی شیبی ملایم، به صورت  پلکانی ساخته شده اند، گویی خانه ها در قلب کوه هستند و به آن تکیه زده اند.

روستای بوژان، ماسوله نیشابور

اگر از داخل معابر روستا به خانه ها دقت کنید، آن ها را به صورت آپارتمان هایی می بینید که بدون دنبال کردن از نظم خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و هر خانه با بخشندگی پشت بام خود را به همسایه ی بالایی می دهد تا به عنوان حیاط از آن استفاده کند. اولین خانه در پای کوه و آخرین خانه بر بلندترین نقطه قرار دارد.

این جادبه نزدیک را از دست ندهید : باغرود نیشابور

رفت و آمد مردم بین کوچه ها، در برخی از خانه ها از طریق دالان هاست. اين دالان ها در گذشته، نقش بسيار مهمي را در حفظ امنيت خانه ها داشتند، زیرا جلوي دالان ها دری قرار داشت که ساکنان خانه را در خود به هنگام احساس خطر حفظ می کرد.