بقمچ

در دل دره های زیبایی که به هزار مسجد منتهی می شود، روستایی بی نظیر با طبیعتی چشم نواز و مردمانی خونگرم قرار دارد. روستای بقمچ، مملو است از باغ های سرسبز و رودخانه ای که همواره در آن جاری بوده، حیات را به کالبد آن تزریق می نماید.

بقمچ کجاست؟

این روستا در بخش مرکزی شهرستان چناران در استان خراسان رضوی واقع شده است. این روستا که در مرکزیت دهستان بقمچ قرار دارد، 36 کیلومتر با چناران فاصله داشته، از سمت شرق به مشهد مقدس و از سمت شمال با شهرستان درگز مشرف است. از ناحیه غرب نیز با اردکان همسایه است. 

ریشه نام روستای بقمچ

نام اصلی این روستا، باغ میش بوده که در طی زمان، مخفف شده است. باغ میش نیز مرتبط با شغل اکثریت اهالی این روستا بوده که غالبا باغداری یا دامپروری است. 

هواشناسی بقمچ

آب و هوای ایده آل و مناسب این منطقه، در کنار وجود سه رودخانه کوچک و تشکیل رودخانه ای دائمی و پرآب، این روستا را به مکانی ییلاقی و مفرح مبدل نموده که باغ های انبوه سیب، گردو و گیلاس، آن را به بهشتی کوچک همانند کرده است. البته این روستا به کشت گسترده تنباکو به عنوان یکی از اصلی ترین تولیدات کشاورزی این منطقه نیز شهره است.

عکس روستای بقمچ

علاوه بر طبیعت مسحور کننده، یکی دیگر از جاذبه های روستای بقمچ که در تصاویر آن نیز مشهود است، ظاهری مشابه با روستای معروف ماسوله است که آن را به «ماسوله چناران» معروف کرده است.

اهالی مهربان، کم توقع و مهمان نواز این منطقه مردمانی سلحشور و با خدا بوده، گواه این امر تقدیم قریب به 80 شهید و ده ها جانباز، آزاده و اسیر در طی دفاع مقدس است. روستای بقمچ که مرکزیت دهستان بقمچ را دارد، دارای سه مسجد بوده، این دهستان زیبا از روستاهای انديشش، گاش، كلاته گاه و گاه تشکیل شده است.