منطقه کوهستانی درباغ در شمال شرق شهرستان قلعه گنج از توابع استان کرمان قرار دارد و راه رسیدن به آن، مسیر قلعه گنج-حسین آباد-پایاب-چاه دراز می باشد. شهرستان قلعه گنج تسهیلات فراوانی در زمینه های اقامتی و رفاهی دارد و با درباغ فاصله اندکی دارد که امکان انجام سفر های گردشگری یک روزه را فراهم کرده است.

منطقه درباغ ازجمله مناطق جاذب گردشگری می باشد و دارای غارها، ناقدیس ها، ناودیسها، تنگ ها و چشمه ها و معادن تیتام، کرومیت، زغال سنگ و مس است. تنگ های این منطقه عبارتند از تنگ دره آشور، تنگ گور کوروش، تنگ پیر کنار و تنگ ملاعباسی.

 

باغ های مرکبات، نخلستان  های انبوه ،باغهای انگور بندها و آسیابها و دره های مستعد و دامنه های پوشیده از گیاهان دارویی و وحشی، خاکهای حاصل خیز و معادن متنوع و چشمه های آب گرم منظره ای بی نظیر و مجموعه ای طبیعی را ایجاد کرده است.

این منطقه علاوه بر ویژگیهای طبیعی در کنار آن جاذبه های فرهنگی و تپه های باستانی به جا مانده از تمدن جیرفت و گویش های بلوچی و دری و نوع خصلتها و رفتارهای مردم روستایی منطقه جذابیت های مردم شناسی ویژه ای رابه وجود آورده است.

این مردمان همچنان رابطه خود را با طبیعت برقرار کرده و با آن رابطه دو سویه بر قرار کرده اند؛ این منطقه دارای آب هوای خنک در فصل تابستان و زمین های مسطح و کوهستانی مرتفع دارای پوشش گیاهی خاص در دامنه های بسیار زیبا و سرسبز در اواخر زمستان و اوایل بهار از جاذبه های منطقه در فصول مختلف سال می باشد.