کمال الملک یکی از برجسته ترین نقاشان معاصر ایران و جهان است که مقبره ی وی در میان باغی زیبا قرار گرفته است. آرامگاه کمال الملک جزو جاذبه های بسیار دیدنی شهر نیشابور محسوب می شود. 

از این جاذبه نزدیک دیدن کنید : آبشار بار نیشابور 

این مقبره با شش ایوانچه معقر در زمینی به مساحت 28 مترمربع احداث شده، و شامل ده قوس است. نهایت خلاقیت معماری و طراحی را می توان در این سازه مشاهده کرد. این بنا ترکیبی از معماری سنتی ایرانی با معماری نو است. در طراحی آرامگاه خیام از معماری هندسه بهره گرفته شده است. بنایی با شش قوسِ نیم دایره و چهار قوسِ متقاطع که بر روی قطرهای مربع احداث شده اند که طاق هایی را در چهار قسمت بوجود آورده است.

سنگ مزار کمال الملک نیز از طراحی های مهندس سیحون می باشد که در آرامگاه ظهیرالدوله تهران طراحی گردید و در نهایت به نیشابور آورده شد. در سنگ مزار وی از بافت خشن و یکپارچه گرانیت استفاده شده است. در قسمت بالایی سنگ مزار، سنگ تراشی مرتفع و زاویه دار قرار دارد و نقش برجسته ای از کمال الملک نیز توسط شاگرد وی استاد ابوالحسن صدیقی بر روی آن حکاکی گردیده است.

همچنین شما می توانید از جاذبه های دیگری مانند آرامگاه کمال الملک، آرامگاه خیام، شهر تاریخی شادیاخ و مقبره استاد مشکاتیان نیز که در نزدیکی آرامگاه کمال الملک قرار دارد دیدن نمایید.